7 pytań, które warto zadać sobie przed decyzją o rozstaniu

Budując związek jesteśmy zazwyczaj podekscytowani i pełni nadziei na to, co przed nami. Znaleźliśmy partnera, z którym chcemy tworzyć wspólną przyszłość. Często idealizujemy i nie zauważamy tego, co nam przeszkadza. Jednak z czasem coraz bardziej odrywamy, że nikt nie jest idealny i partner ma wady. Pomimo najlepszych intencji w każdym związku zaczynają się pojawiać problemy. Czasem te trudne emocje i nieporozumienia mogą przybierać na sile. Skupiamy się na tym, co złe i bolesne, a to rodzi myśli o rozstaniu. Pojawiają się wątpliwości – zostać, czy odejść. Co będzie dla mnie najlepsze? Na to pytanie nie ma łatwej odpowiedzi. Ale zanim zaczniesz się na rozstanie, to poświęcić chwilę na zadanie sobie kilku ważnych pytań, które pomogą Ci lepiej ocenić sytuację.

1. Z czego konkretnie jestem niezadowolony/a w swoim związku?

Będąc w silnych i trudnych emocjach możemy mieć tendencję do uogólniania, wyolbrzymiania albo katastrofizowania. Dlatego tak ważne jest dokładne przyjrzenie się temu, co nam konkretnie nie odpowiada, jakie są to zachowania, cechy partnera. Możemy przypomnieć sobie sytuacje, które były dla nas bolesne. To pozwala zajrzeć głębiej, sięgnąć do źródła myśli o rozstaniu.

2. O czym świadczą moje emocje w tej sytuacji?

Zatrzymanie nad swoimi emocjami, zidentyfikowanie ich, nazwanie to kluczowy element przy podejmowaniu różnych decyzji. Wiele osób w ogóle nie zastanawia się nad swoimi emocjami i podejmuje decyzje będąc np. w silnym wzburzeniu. Emocje mają funkcję komunikacyjną, przekazują nam informacje. Dlatego warto się nad nimi zatrzymać.

3. Czy rozstanie jest jedynym rozwiązaniem?

To, że w Waszej relacji dzieją się trudne rzeczy, nie świadczy od razu, że jedynym wyjściem z tego jest rozstanie. Rozstanie to ostatnia możliwość, czasami konieczna, ale nie zawsze. Zastanów się, czy są jakieś inne możliwości, abyście rozwiązali Wasze problemy. Jeśli sami nie jesteście w stanie, to możecie udać się na terapię.

4. Czy jest jakiś sposób, aby uzdrowić związek?

To pytanie warto przedyskutować wspólnie z partnerem. Jeśli sam/sama nie znasz odpowiedzi, to porozmawiajcie o Waszych potrzebach, oczekiwaniach, planach i marzeniach co do relacji. Wspólne szukanie rozwiązania to najlepsza droga do wzmocnienia więzi.

5. Czy kiedyś udało nam się przejść przez podobne trudności?

Sięganie do wcześniejszych doświadczeń pomaga uświadomić sobie, że jesteście w stanie sobie poradzić, że macie takie możliwości i umiejętności. Przypomnij sobie, co wcześniej zadziałało, co Wam pomogło i wykorzystaj to także teraz.

6. Co będzie największą stratą, jeśli się rozstaniemy?

Pomyśl o tym, co stracisz, jeśli podejmiesz decyzje o rozstaniu. Z jednej strony rozstanie może przynieść ulgę, ale z drugiej strony odczujesz też stratę tego, co wspólnie stworzyliście.

7. Czy jest coś co nas jeszcze łączy?

Może teraz wydaje Ci się, że to, co Was łączyło uleciało i teraz wszystko Was dzieli. Zastanów się jednak szerzej, nad wartościami, celami, priorytetami, marzeniami, pasjami.

Te kilka pytań to dobry wstęp do przyjrzenia się temu, czy myśli o rozstaniu są wynikiem chwilowych emocji, czy może faktycznie Wasza więź osłabła i lepszym rozwiązaniem jest to, aby każde z Was poszło w swoją stronę. Rozstanie to trudna decyzja, więc warto dobrze ją przemyśleć. 

 

Trzymam kciuki! 

UMÓW WIZYTĘ

Joanna Szlasa-Więczaszek - ZnanyLekarz.pl
Najnowsze wpisy
Kategorie