Dlaczego związek się rozpada? Dlaczego para, która wydawała się najszczęśliwszą na świecie nagle się rozstaje? To, co z pozoru, z zewnątrz wydaje się idealne, często wcale takie idealne nie jest, kiedy zajrzymy głębiej. Powodów rozpadu relacji jest kilka.
1. Brak komunikacji
Komunikacja jest fundamentem każdej relacji. Kiedy partnerzy przestają ze sobą rozmawiać, problemy mogą narastać i pozostawać nierozwiązane. To zaczyna rodzić między nimi dystans.
2. Brak zaufania
Bez zaufania nie ma relacji. Jeśli tego czynnika zabraknie, to jest to prosta droga do rozstania. Nieufność może prowadzić do zachowań, które są niezdrowe np. przeglądanie telefonu partnera/partnerki, śledzenie go/jej.
3. Nie wyrażanie potrzeb i oczekiwań
Jednym z najczęstszych problemów w związku jest niewyrażanie swoich potrzeb. Naturalne jest to, że każdy z nas ma potrzeby i oczekiwania co do partnera/relacji. Jeśli będziemy je tłumić w sobie, to prędzej, czy później doprowadzi to do frustracji i rozczarowania.
4. Nierozwiązywanie konfliktów
Konflikty są nieuniknione w każdym związku, ale jeśli nie są rozwiązywane w sposób konstruktywny, mogą prowadzić do jego upadku. Brak umiejętności rozwiązywania konfliktów może osłabić więź między partnerami.
5. Rutyna
Rutyna i monotonia mogą zabić namiętność w związku. Kiedy mijają pierwsze fale zauroczenia i fascynacji, w życie wkrada się codzienność, obowiązki, praca. To może być przytłaczjące i obciążające. Jeśli partnerzy przestają się angażować i dbać o swoją relację to zaniedbują romantyzm i automatycznie oddalają się od siebie.
6. Odmienne wartości
W trakcie naszego życia zmieniają się nasze cele, priorytety i wartości. To, że na początku relacji partnerzy mieli wspólne cele, to nie znaczy, że zawsze tak będzie. Wraz z rozwojem i zmianą etapu życia, zaczynamy też inaczej postrzegać pewne sprawy, wyznaczamy sobie nowe cele, ustalamy nowe priorytety. Partnerzy nie muszą mieć takich samych celów, ale konflikt wartości często prowadzi do rozstania.
7. Brak wsparcia
Wzajemne wspieranie siebie to jeden z ważniejszych elementów udanej relacji. Jeśli partnerzy nie mogą na sobie polegać, być dla siebie oparciem, to sygnał, że w relacji dzieje się coś złego.
Każdy związek jest inny i nie ma jednego klucza do sukcesu. Jednak mając świadomość tego, co zabija związek można nad tym pracować i dążyć do zdrowej i dobrej relacji. Jeśli w relacji pojawiają się powyższe czynniki i para nie jest w stanie poradzić sobie z nimi samodzielnie to warto rozważyć terapię par.