Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Rozstanie jest często jednym z najtrudniejszych doświadczeń w relacji. Być może byliście ze sobą wiele lat, macie masę wspólnych wspomnień. Dlatego to naturalne, że rozstanie boli. Niezależnie od tego, jakie są przyczyny rozstania, czyja to była decyzja, to zakończenie związku wiąże się z trudnymi emocjami – smutkiem, żalem i poczuciem straty. Gojenie Twoich ran może być długotrwałe. Nie ma magicznego lekarstwa, które można przyjąć, aby nie czuć tego bólu. Proces powrotu do stanu równowagi emocjonalnej i psychicznej będzie wymagał od Ciebie wysiłku i zaangażowania. Sprawdź, jak poradzić sobie z rozstaniem i wrócić do pełni życia.

Nie wypieraj emocji

Pierwszym krokiem w tym procesie jest zrozumienie, że jest to normalne, że cierpisz w tej sytuacji. To zdrowa reakcja na stratę. Daj sobie wewnętrzne przyzwolenie na to. Nie próbuj tłumić swojego smutku, gniewu czy frustracji. Pozwól sobie na przeżycie tych uczuć i pozwól im swobodnie przepłynąć. To naturalny sposób, w jaki organizm przetwarza stratę.

Szukaj wsparcia

Rozstanie może być bardzo samotnym doświadczeniem, dlatego ważne jest, aby szukać wsparcia w gronie swoich najbliższych – przyjaciół, rodziny. Może na początku będziesz wolał/a być sam/a, ale nie odcinaj się od innych ludzi. Rozmawianie z bliskimi może pomóc wyrazić swoje emocje i uzyskać inną perspektywę na sytuację. Warto również skorzystać z konsultacji psychologicznej, aby przepracować swoje uczucia i przejść przez to trudne doświadczenie ze wsparciem specjalisty.

Skup się na sobie

Rozstanie to doskonały moment, aby skupić się na swoim rozwoju osobistym. Jeśli jesteś w pierwszych dniach po rozstaniu, to może teraz wydaje Cię się niedorzeczne, ale uwierz, że możesz ten czas wykorzystać na zajęcie się sobą. Będąc w relacji poświęcamy wiele czasu partnerowi oraz wspólnym aktywnościom, a czasem wręcz zapominamy o swoich celach, czy marzeniach. Teraz możesz postawić na siebie, na odkrycie na nowo swoich pasji i celów. Zastanów się, co chciałbyś/abyś osiągnąć w przyszłości i pracuj nad sobą, aby to osiągnąć. To pomoże Ci odzyskać poczucie własnej wartości i pewności siebie.

Unikaj kontaktu z byłym partnerem

Po zakończeniu związku ważne jest, aby dać sobie przestrzeń i czas na oderwanie się od byłego partnera. Unikaj kontaktu, przynajmniej na początku, aby nie wzmacniać emocji i nie komplikować procesu gojenia ran. Nie wchodź też na konta byłego partnera w social mediach. To będzie sprawiało tylko dodatkowy ból i podsycało żar emocji. Były partner nie jest już częścią Twojego obecnego życia. Od teraz budujesz swoje nowe życie, w którym były partner jest jedynie częścią Twojej historii, a nie przyszłości. Sprawdzając w social mediach co u niego słychać, cały czas wpuszczasz go do Twojego obecnego życia.

Ustal nowe cele i plany

Kiedy poczujesz się gotowy/a, zacznij ustalać nowe cele i plany na przyszłość. To może być nowa praca, hobby, podróż lub cokolwiek, co Cię ekscytuje. Tworzenie przyszłych planów pomaga skierować uwagę w stronę pozytywnych perspektyw i budować nadzieję. To nie muszą być też wielkie plany i cele. To może być wypad z przyjaciółką na weekend, albo zaproszenie znajomych na kolację. Ważne, aby otworzyć się na nową przyszłość, w której to Ty ogrywasz główną rolę i nie ma w niej miejsca dla Twojego byłego partnera.

Zadbaj o zdrowy tryb życia

Ruch, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu mają ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Wiem, że są to powtarzane frazesy, ale to naprawdę działa. Postaraj się dbać o swoje ciało, ponieważ zdrowy umysł i zdrowe ciało idą ze sobą w parze. Nie chodzi o to, aby biegać codziennie po 10 km. Chodzi o wprowadzenie jakiejś aktywności fizycznej np. spacery, krótkie rozciąganie, czy joga. 

Wiem, że jest Ci teraz ciężko, że przeżywasz bardzo trudny czas, cierpisz i masz wrażenie, że to nigdy nie minie. Pamiętaj jednak, że masz prawo do tych emocji, ale pamiętaj też, że masz wpływ na swoje życie, a z każdym dniem ten ból będzie nieco mniejszy. Nie śpiesz się, bądź cierpliwy/a wobec siebie. Ważne jest też to, abyś podejmował/a próby tworzenia swojego nowego życia poprzez wprowadzenie powyższych wskazówek, jak poradzić sobie z rozstaniem. Dzięki temu zaczniesz wzmacniać siebie i powrócisz do stanu równowagi.

Życzę powodzenia!

UMÓW WIZYTĘ

Joanna Szlasa-Więczaszek - ZnanyLekarz.pl
Najnowsze wpisy
Kategorie