Dlaczego zdradzamy?

Zdrada to gorący temat, który nie raz stał się głównym wątkiem kultowych filmów, czy seriali. Lubimy o tym rozmawiać, jeśli oczywiście nie dotyczy nas. „A wiesz, że podobno mąż sąsiadki z parteru ją zdradził?” – plotkujemy, dopowiadamy, obmawiamy zdradę, bo budzi w nas silne emocje. Jednak dla związku, zdrada jest niezwykle trudnym i bolesnym doświadczeniem, które może doprowadzić do rozstania.

Czym jest zdrada

Zdrada zdradzie nierówna, bo każdy z nas może ją zupełnie inaczej interpretować. To rozumienie różni się w zależności od płci, ale też w trakcie życia możemy ją inaczej definiować, bo zmieniamy się my i nasze postrzeganie relacji. Generalnie zdrada oznacza wejście w stosunki intymne z osobą spoza związku. To może być np. flirtowanie z kimś innym, nawiązanie romansu, pojedynczy akt seksualny. Prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog i pedagog w opublikowanych badaniach nad seksualnością Polaków wykazał, że większość badanych tj. 51% dopuszcza się zdrady jednorazowej np. będąc pod pływem alkoholu (39%), w pracy (22%), na samotnym urlopie (17%), na delegacji (12%). Będąc w relacji warto poruszyć z partnerem temat zdrady oraz wierności i porozmawiać, jak każdy z Was ją rozumie. To pozwoli określić granice Waszej prywatności i intymności. Są osoby, które żyją w tzw. wolnych związkach i zgadzają się na przygodne kontakty poza ich relacją. Jednak to wymaga ustalenia i zgody obu stron.

Powody zdrady

Zdrada powoli przestaje nas dziwić, bo coraz częściej się z nią stykamy w naszym otoczeniu. Dowiadujemy się np. że mąż koleżanki z pracy ją zdradził, albo siostra mamy wdała się w romans i zdradziła męża. Takie historie wzbudzają pytanie, dlaczego pojawiała się zdrada, co było tego przyczyną? Powodów, dla których ludzie dopuszczają się zdrady może być wiele i są zazwyczaj złożone, czyli kilka z nich się na siebie nakłada. Mogą być one związane z relacją, ale mogą też wynikać z tendencji, jakie ma dana osoba. Często wydaje się, że w danym związku wszystko jest idealne, na zewnątrz wygląda, jak wzorowa relacja i nie wyobrażamy sobie nawet, że może się w niej wydarzyć zdrada.

  • Toksyczny związek:

Bycie w toksycznej relacji wpływa bardzo negatywnie. W momencie, kiedy partner stosuje agresje słowną, czy fizyczną, krytykuje, obwinia, to wchodzenie z kimś w inną relację może być sposobem szukania szacunku, empatii, zrozumienia.

 

  • Samotność:

Będąc w związku można odczuwać samotność, zwłaszcza kiedy jeden z partnerów wiecznie nie ma czasu, bo np. ciągle pracuje. Brak bliskości powoduje, że partnerzy się od siebie oddalają, a to może być powodem do szukania bliskości u kogoś innego.

 

  • Nuda:

W każdym związku prędzej czy później wkrada się rutyna, która nie jest przepełniona wrażeniami, ale prozą codzienności. U niektórych osób, to może wywoływać uczucie nudy i zachęcać do poszukiwania kontaktów poza związkiem.

 

  • Ciekawość:

Niektóre osoby mają w sobie bardzo dużą ciekawość, która może też przejawiać się np. w ciekawości kontaktów seksualnych z innymi osobami. Nie chodzi o to, że czegoś im w związku brakuje, ale o to, że są ciekawe, jak to może wyglądać poza związkiem.

 

  • Brak satysfakcji seksualnej:

Jednym z częstych powodów zdrady jest oddalanie się partnerów od siebie w sferze seksualnej i niezadowolenie, z tego jak wyglądają ich kontakty intymne. Jeśli próby rozwiązania tej trudności kończą się fiaskiem, to realizacja potrzeb seksualnych poza relacją może się wydawać jakimś wyjściem.

 

  • Problemy:

Każdy związek na którymś etapie relacji zacznie doświadczać rożnych trudności. Mogą to być np. problemy w komunikacji, problemy rodzicielskie, czy zawodowe. Zamiast rozwiązywać je wspólnie i porozmawiać, to jeden z partnerów może uciekać od nich i szukać alternatywy w postaci wejście w inną relację, nawiązania romansu, w którym z tymi trudnościami nie będzie trzeba się mierzyć.

 

  • Syndrom pustego gniazda:

To dotyczy związków dojrzałych, w których dorosłe dzieci się wyprowadziły z domu. W takiej sytuacji para musi się nauczyć żyć trochę od nowa. Nie zawsze jest to łatwe, mogą pojawić się frustracje i brak zrozumienia, które staną się przyczyną zdrady.

Objawy zdrady

Partner, który dopuszcza się zdrady może zacząć się inaczej zachowywać. Zazwyczaj partnerzy chcą ukryć zdradę, ale jednak ich reakcje pozwalają wyczuć, że coś jest nie tak. Jeśli partner notorycznie gdzieś znika wieczorami, jest nieobecny w weekendy, odwołuje wspólne spotkania i nie ma dla Ciebie czasu, to warto się zastanowić co się dzieje. Drugim objawem może być też dystansowanie się i unikanie bliskości, czyli pocałunków, dotyku, ale też kontaktów seksualnych. Jeśli partner chowa przed Tobą telefon, ukrywa ekran, kiedy koś dzwoni, albo przychodzące wiadomości, a przy tym jest drażliwy i niespokojny, to także mogą być sygnały, że coś przed Tobą ukrywa.

Jak zapobiec zdradzie

Wiele par zastanawia się nad tym, czy można zapobiec zdradzie. Nie ma tutaj jednak jasnej odpowiedzi. Z jednej strony tak, ale potrzebny jest wysiłek i zaangażowanie obojga partnerów, zwłaszcza w trudnych momentach w związku, kiedy doświadczają problemów. Kluczem do udanego związku jest komunikacja, czyli otwarte mówienie o swoich potrzebach i oczekiwaniach. Ważne jest też bycie uważnym na kontakty, w jakie się wchodzi np. w pracy. Wiele romansów zaczyna się od niewinnych rozmów i wiadomości wymienianych w pracy, gdzie ludzie spędzają ze sobą dużo czasu, zwierzają się sobie z domowych problemów i nawiązuje się między nimi bliskość, która daje poczucie, że ktoś mnie rozumie. Dlatego czujność jest niezwykle istotna. Jeśli zauważamy, że jakaś relacja zaczyna przekraczać pewne granice, to znak, że trzeba się z niej wycofać. Prawda jest jednak też taka, że jeśli jeden z partnerów będzie chciał dopuścić się zdrady, to to zrobi.

Związek po zdradzie

Kiedy zdrada wyjdzie już na jaw, czy to przypadkiem, czy partner zdradzający sam się do tego przyzna, to scenariuszy, jak ten związek będzie wyglądał dalej może być kilka. Po pierwsze osoba zdradzająca nie zawsze chce wracać. Może tak głęboko wejść w nową relację, że podejmie decyzję o zakończeniu dotychczasowego związku. Jeżeli jednak uzna, że  nadal kocha partnera i chce odbudować to zaufanie to decyzja o kontynuacji relacji należy do osoby, która była zdradzana. Może potrzebować czasu, aby przeżyć emocje, które się z tym wiążą. Zdrada burzy zaufanie, więc jego odbudowanie to nie kwestia kilku dni. Kluczowe jest też oczywiście zakończenie romansu, jako punkt wyjścia do dalszej pracy nad relacją. Ważne są rozmowy o tym, co się wydarzyło, z czego wynikało, jak para chce nad relacją pracować.
Czasem para nie jest w stanie sobie sama poradzić ze zdradą i sięga po pomoc terapeuty. Często też zanim rozpocznie się terapia par, to każdy z partnerów sam przechodzi swoją terapię, aby lepiej zrozumieć to, co się wydarzyło, przyjrzeć swoim emocjom, potrzebom, odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

UMÓW WIZYTĘ

Joanna Szlasa-Więczaszek - ZnanyLekarz.pl
Najnowsze wpisy
Kategorie