Różnica wieku w związku – czy to ma znaczenie?

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje idealna różnica wieku między partnerami, która pozwoli zbudować dobry i trwały związek. Psycholog ewolucyjny David Buss prowadził badania w ponad 37 krajach i na ich podstawie sformułował wniosek, że optymalna różnica wieku w związku to 6 lat, przy czym, to mężczyzna powinien być starszy, bo to pozwala na wychowanie potomstwa. To oczywiście perspektywa ewolucyjna. A co z pozostałymi aspektami jak np. wartości, poglądy? Czy tutaj wiek także ma znaczenie?

Mała czy duża różnica wieku

Dla wielu osób wiek nie ma znaczenia, jest tylko liczbą, która w żaden sposób ich nie określa. Ważne jest to, jakimi jesteśmy osobami, jakie mamy wartości, priorytety, podejście do życia. Można mieć 25 lat i być bardzo dojrzałym emocjonalnie, albo mieć 60 lat i nie być dojrzałym. Historia zna wiele par, których różnica wieku w związku była bardzo duża, a tworzyły udane i długotrwałe relacje. Mimo to związek, w którym występuje spora różnica wieku budzi nadal w społeczeństwie kontrowersje. Rodzina, przyjaciele mogą to negatywnie oceniać i komentować. Jednak najważniejsze jest to, jak Wy w relacji się czujecie i czy Wam to przeszkadza, czy nie.

Dlaczego wybieramy starszych partnerów

Powodów, dla których ludzie decydują się na związek z osobą dużo starszą od siebie może być wiele. Jednym z nich jest to, że osoby w naszym wieku możemy postrzegać, jako niedojrzałe. Starszy partner może natomiast zapewnić większą stabilność, poczucie bezpieczeństwa, opiekuńczość. Starszy partner może być też osobą z większym doświadczeniem życiowym, może być doradcą, przewodnikiem. To może być ważne zwłaszcza dla osoby młodej, która dopiero wkracza w świat dorosłości i jest niepewna swoich decyzji i wyborów, więc potrzebuje wsparcia. Innym powodem może być też to, że związki z partnerami młodszymi bądź równolatkami się nie sprawdziły, więc związek ze starszym partnerem będziemy postrzegać, jako bardziej trwały. Często też wybór starszego partnera wcale nie jest świadomy. Po prostu zauraczamy się daną osobą nie zwracając kompletnie uwagi na wiek.

Dlaczego wybieramy młodszych partnerów

Jeśli w związku jest duża różnica wieku oznacza to, że jeden z partnerów jest młodszy a drugi starszy. Dlaczego decydujemy się na związek z osobą dużo od nas młodszą? Tutaj powodów też jest kilka. Po pierwsze może być to związane z potrzebą tzw. odmłodzenia się, czyli trochę cofnięcia do swoich lat młodzieńczych. Chcemy znów jeździć na motorze, albo tańczyć do białego rana. Teoretycznie każdy może to robić, ale może się wydawać, że z młodym partnerem u boku mamy do tego większe prawo. Młodość kojarzy się przecież z bestroską, szaleństwem, swobodą. Jeśli w naszym życiu tego brakuje, to być może młodszy partner to zapewni. Innym powodem może być chęć zatroszczenia się, otoczenia opieką partnera. Może negatywne doświadczenia poprzednich relacji z osobami w naszym wieku zbudowały w nas przekonanie, że wiek nie świadczy wcale o dojrzałości, więc można spróbować wejść w związek z kimś młodszym.

Plusy różnicy wieku

Nawet jeśli wydaje Ci się, że związek, w którym jest duża różnica wieku nie jest dobrym pomysłem, to są tego zalety. Partnerzy mogą się wzajemnie od siebie wielu rzeczy nauczyć. Mogą czerpać ze swoich doświadczeń inspirując się. Starszy partner może młodszemu pokazać wiele rzeczy po raz pierwszy, może zaszczepić nowe pasje, które w nim się zrodziły na przestrzeni lat. Z kolei osoba młodsza może przypomnieć starszemu partnerowi lata młodzieńcze, wskrzesić i obudzić w nim wspomnienia, dzięki czemu powróci do dawnych zainteresowań, marzeń, pragnień. Różnica wieku może też sprawiać, że patrzymy na różne sprawy odmienne, co może dawać zupełnie nową perspektywę widzenia rzeczy, a to nas też otwiera, poszerza myślenie.

Minusy różnicy wieku

Jedną z wad związków z różnicą wieku może być przepaść międzypokoleniowa. Partnerzy mogą być na zupełnie odmiennych etapach życia, cenić odmienne wartości, mieć inne priorytety i pomysły na życie. Starszy partner może oczekiwać od związku i życia stabilności, osadzenia, spokoju, a młodszy szaleństwa, brawury i ciagłych wrażeń. Na różnych etapach życia mamy różne potrzeby, to jest naturalne, jednak w związku z dużą różnicą wieku, to może być trudne do pogodzenia i zaakceptowania. Dla starszego partnera ważne może być założenie rodziny, wejście w małżeństwo, a młodszy może zupełnie tego jeszcze nie chcieć. Taki konflikt potrzeb i oczekiwań jest trudnym wyzwaniem w relacji i może skończyć się rozstaniem. Trzeba także pamiętać o tym, że osoby starsze są bardziej narażone na choroby i kłopoty zdrowotne. Starszy partner może też mieć tendencję do dominacji, rozkazywania, pokazywania swojej wyższości z uwagi na wiek, a młodszy może być spolegliwy i wystraszony. W takiej sytuacji warto być czujnym i obserwować, czy nie odtwarza się w związku schematu rodzic-dziecko.

Presja społeczna

Innym problemem, który dotyka związki z różnicą wieku jest narażenie na krytykę osób bliskich, które nie akceptują tej relacji, zwłaszcza dotyczy to rodziców. Taki związek może być wręcz odcięciem przez rodziców relacji, którzy nie wyobrażają sobie, aby ich córka, albo syn byli w relacji z osobą o dwadzieścia lat starszą, albo młodszą. Na pewno też takie związki są bardziej narażone na opinie i komentrze osób z ich otoczenia. Zwłaszcza na początku, kiedy informujemy o relacji może to budzić zdziwienie. W społeczeństwie jednak nadal większą aprobatą cieszą się związki, w których partnerzy są równolatkami bądź jest między nimi mała różnica wieku.

Znane związki, w których jest różnica wieku

Wiele znanych par ze świata polityki, czy show biznesu tworzy udane związki mimo tego, że dzieli ich duża różnica wieku.  Jeśli jesteś w związku, w którym Twój partner jest starszy/młodszy od Ciebie o wiele lat, ale kochacie się i chcecie być razem, to przywołanie udanych relacji z dużą różnicą wieku może być wspierające i dodawać otuchy i inspirować.

Znany pary, które dzieli różnica wieku:

  • Emmanuel Macron ożenił się z Brigitte Trogneux, starszą od niego o 24 lata
  • Małgorzata Kożuchowską jest starsza od swojego męża Bartłomieja Wróblewskiego 9 lat
  • Beatę Ścibakówną i Jana Englerta dzieli 25 lat
  • Aleksandrę i Michał Żebrowskich dzieli 13 lat
  • Hugh Jackman jest młoszy od Deborra-Lee Furness o 13 lat

Niezależnie od tego, jaka dzieli Was różnica wieku, warto pamiętać, że to nie PESEL jest najważniejszy, ale łączące Was uczucie i to jaką relację chcecie wspólnie zbudować. Mimo iż uważa się powszechnie, że związki z dużą różnicą wieku się szybciej rozpadają, to tak samo jest w przypadku związków, gdzie jest znikoma różnica wieku. To, co jest w relacji kluczowe to wzajemne zrozumienie partnerów, otwartość, szczerość i wysiłek, który chcą włożyć w związek.

UMÓW WIZYTĘ

Joanna Szlasa-Więczaszek - ZnanyLekarz.pl
Najnowsze wpisy
Kategorie