Depresja w związku – co robić?

Relacja w związku to bycie ze sobą nie tylko w tych cudownych, wspaniałych momentach, ale też wspieranie siebie wzajemnie w trudnych i bolesnych sytuacjach. Choroba jednego z partnerów, a zwłaszcza choroba psychiczna to zawsze duży cios dla związku, który może spowodować kryzys w relacji, bo zaburza codzienną rzeczywistość. Kiedy partner zaczyna chorować na depresję, to mogą pojawić się wątpliwości co robić, jak wspierać i jak wspólnie przez to przejść, bo w depresji takie elementy relacji, jak bliskość, przywiązanie, miłość są mocno wystawione na próbę.

Czym jest depresja

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń natury psychicznej w społeczeństwie. To choroba, która może przyjść niespodziewani, bez żadnych przyczyn, dlatego jest często szokiem i zaskoczeniem. Mogą ją wywołać również ostre czynniki stresowe bądź zmiany pór roku związane z tzw. depresją sezonową. Depresja może pojawić się w różnym wieku, na różnych etapach relacji, nawet w bardzo dobrych, zdrowych i szczęśliwych związkach. Na początku partner może nie zauważać, że coś niepokojącego dzieje się u drugiej osoby, może interpretować spadek energii i nastroju chwilowymi trudnościami. Ignoruje te objawy, myśląc, że same miną. Zdarza się również, że osoba, która choruje na depresję nie chce obciążać partnera swoją chorobą, więc udaje przed nim, że wszystko jest w porządku. Dlatego warto mieć świadomość tego, czym charakteryzuje się depresja i jak ją rozpoznać, aby móc wychwycić te objawy i odpowiednio zareagować.

Jeśli obserwujemy u partnera poniższe objawy, to warto sięgnąć po specjalistyczną pomoc:

 • obniżony nastrój
 • osłabiona koncentracja i uwaga
 • zmniejszona energia, zwiększona męczliwość
 • utrata zainteresowań
 • zmniejszona aktywność
 • zaburzenia snu, apetytu
 • pesymistyczne myśli
 • niska samoocena, mała wiara w siebie
 • poczucie winy
 • poczucie niskiej wartości

Wymienione objawy występują w epizodach depresyjnych, ale mogą mieć różny przebieg w zależności od danej osoby: łagodny, umiarkowany, ciężki.

Jak depresja wpływa na związek

Depresja powoduje, że osoba zaczyna wycofywać się z życia rodzinnego, codziennych aktywności. Nie ma ochoty na wspólne spędzanie czasu, rozmowy, porzuca swoje pasje, zainteresowania, jest bierna, izoluje się. Nie ma energii i chęci do działania. Często całe dnie spędza w łóżku. Taki sposób funkcjonowania sprawia, że osoba oddala się się od partnera. Nie wykazuje zaangażowania w relację. To, co do tej pory partnerzy robili razem jest zaniechane. Każdy związek wymaga codziennej pracy i wzmacniania przywiązania i bliskość, a w depresji tego brakuje. Dodatkowo zaniedbany zostaje aspekt emocjonalny oraz intymny. Ponadto osoba z depresją z powodu braku energii nie wykonuje obowiązków domowych, co sprawia, że spadają one na partnera, a to z kolei może powodować, że odczuwa przeciążenie. Osoba z depresją ma też zmienne nastroje, jest apatyczna, o wszystkim myśli negatywnie, ma poczucie beznadziei i braku sensu. Taka postawa może być przytłaczająca. To wszystko wpływa negatywnie na więź między partnerami, która z czasem może zacząć słabnąć.

Jak żyć z osobą chorą na depresję

Życie z osobą chorą na depresję nie jest łatwe dla jej bliskich, rodziny, partnera, dzieci. Mogą oni nie rozumieć, dlaczego osoba, która była do tej pory aktywna, radosna, nagle całe dnie spędza w łóżku i jest nastawiona pesymistycznie. Może to wręcz budzić ich złość, frustrację. Dlatego tak ważne jest sięgnięcie do wiedzy, jak ta choroba wygląda i zwiększenie swojej świadomości. Bardzo ważne jest, aby nie brać na siebie winy za to się wydarzyło, ani tym bardziej nie obwiniać partnera. Depresja niewątpliwie dezorganizuje dotychczasowe życie pary, ale to nie znaczy, że muszą wszystko jej podporządkować.

Jak wspierać partnera z depresją

Niezwykle ważnym krokiem jest podjęcie przez osobę chorą leczenia, czyli w pierwszej kolejności zgłoszenie do specjalisty, w celu diagnozy, a następnie rozpoczęcie psychoterapii. Chorzy na depresję często sami nie są w stanie sięgnąć po pomoc, z powodu wycofania, braku sensu i bierności, dlatego bardzo istotne jest zachęcenie przez partnera do podjęcia leczenia. Tym, co pomaga chorym jest obecność bliskich. Chory często nie będzie jej chciał, może wręcz odpychać bliskich, ale w głębi bardzo tego potrzebuje, tylko nie potrafi tego wyrazić. Trwanie przy osobie chorej, nawet, jeśli nie chce rozmawiać, zwykłe bycie przy niej są niezwykle wspierające. Osoba z depresją zamyka się w sobie, odcina emocjonalnie, co utrudnia budowanie relacji. Ważne, aby wykazywać się cierpliwością i nie rezygnować z prób nawiązywania kontaktu.

Co robić

Choroba może zdominować wiele sfer życia, ale nie można pozwolić, ale totalnie zawładnęła Waszą rzeczywistością.

 • Nie skupiajcie się tylko i wyłącznie na chorobie. Ważne jest to, aby poruszać tematy, na które kiedyś rozmawialiście, coś co Was wcześniej cieszyło.
 • Opowiadaj partnerowi o tym, jak Ci minął dzień, co u Ciebie się dzieje, zarówno te dobre rzeczy, jak i trudności.
 • Włączaj partnera w domowe obowiązki. Dzięki temu dajesz mu sygnał, że mimo choroby jest częścią rodziny. Trzeba oczywiście pamiętać, aby były w miarę dostosowane do możliwości osoby chorej, bo jeśli będą stanowiły zbyt duże wyzwanie, to osoba chora nie będzie w stanie ich wykonać i będzie to postrzegać, jako dowód na jej brak wartości.
 • Doceniaj osiągnięcia, zarówno te większe, jak i małe. Osoba z depresją nie dostrzega nic dobrego, pozytywnego. Zazwyczaj ciągle siebie krytykuje, wytyka i wyolbrzymia swoje błędy, ma poczucie winy. Dostrzeganie małych sukcesów, osiągnięć będzie pomagało w procesie leczenia.

Jak pomóc sobie?

Kiedy jeden z partnerów choruje na depresję, to druga osoba tak bardzo chce pomóc, wesprzeć, że często zapomina o sobie, o swoich potrzebach, emocjach. Bycie w związku z osobą chorą na depresję jest trudne. Wiele razy możesz usłyszeć „nie chcę cię”, „wyjdź”, „nie chcę z tobą rozmawiać”, „to nie ma sensu”. To bolesne słowa, które ranią i wystawiają relację na próbę. Mogą budzić wątpliwości, mieszane emocje. Dlatego nie można zapominać o sobie. Nie zaniedbuj swoich potrzeb, zainteresowań, pasji. To, że zrezygnujesz z tego, co Ci sprawia przyjemność nie pomoże osobie chorej, a tylko w Tobie może spowodować frustrację i żal. Nawet jeśli nie masz ochoty, to spróbuj wykonywać te aktywności, które przynosiły radość wcześniej. Ładowanie swoich akumulatorów i regenerowanie sił będzie korzystne dla Ciebie, relacji i osoby chorej, bo będzie więcej siły, aby stawiać czoła depresji. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z tą nową sytuacją, jest to dla Ciebie duże obciążenie psychiczne i emocjonalne, to sięgnij po pomoc specjalisty. Opiekunowie i towarzysze osób chorych na depresję często potrzebują wsparcia dla siebie, aby się umocnić.

Depresja, jak wiele chorób psychicznych to niezwykle trudne doświadczenie dla związku. Burzy harmonię i bliskość w relacji. Jest obciążeniem emocjonalnym, wyczerpuje też fizycznie. Można jednak z nią walczyć. Wiele par przechodzi wspólnie tę drogę, a to umacnia ich więź, bo pokazuje, że razem są w stanie poradzić sobie z każdą przeszkodą.

UMÓW WIZYTĘ

Joanna Szlasa-Więczaszek - ZnanyLekarz.pl
Najnowsze wpisy
Kategorie