Związki na odległość nie są niczym nowym. Funkcjonowały już bardzo dawno temu, kiedy to jeszcze jedynym środkiem komunikacji był powóz konny. Związek na odległość oznacza, że partnerzy nie mieszkają ze sobą oraz że dzielą ich duże odległości np. mieszkają w innym mieście czy kraju. Związek na odległość funkcjonuje na nieco innych zasadach niż związek, gdzie ludzie są ze sobą na co dzień. Taki rodzaj relacji stawia przed partnerami i ich więzią szczególne wyzwania.
Dlaczego związek na odległość?
Wydaje się, że współcześnie jest tyle możliwości, żeby ze sobą zamieszkać, że tworzenie związków na odległość nie jest konieczne. Globalizacja, dostępność rynku pracy, otwartość kulturowa na mieszkanie ze sobą bez ślubu dają dużo opcji na wspólne życie. Jednak czasami nie zawsze jest to możliwe. Obecnie wiele par poznaje się w internecie, co oznacza, że mogą pochodzić z rożnych miejscowości, leżących w różnych częściach kraju. Zwłaszcza na początkowych etapach relacji wolą utrzymywać dzielące ich kilometry i nie podejmować decyzji o przeprowadzce i zmianie całego swojego życia, bo to może być ryzykowne. Pojawiają się myśli typu „co będzie, jeśli na się nie ułoży?”. Dlatego budowanie relacji na odległość wydaje się bezpieczniejsze i łatwiejsze. Jednak wyboru o związku na odległość dokonują też pary z wieloletnim stażem np. w sytuacjach, kiedy jeden z partnerów wyjeżdża do innego miasta albo kraju w celach zarobkowych, a druga osoba nie chce się przeprowadzać i zostawiać swojego życia. Zaawansowane rozwiązania technologiczne pozwalają na codzienną komunikację i łączenie się o dowolnej porze dnia i nocy z osobą, która jest na drugim końcu świata. Jednak taki model rozmowy nie zastąpi fizycznego kontaktu i rozmowy twarzą w twarz. Pary funkcjonujące w związku na odległość bardzo często mówią, że to tylko rozwiązanie tymczasowe. Ktoś wyjeżdża za granicę do pracy z planem powrotu po roku, ale w rzeczywistości zostaje tam na kilka lat. Podczas pandemii niektóre pary żyły na odległość, bo zmusiła ich do tego sytuacja. Nawet, jesli mieszkali w tym samym mieście, ale nie mieszkali razem to nie mogli się spotykać. Nie był to ich świadomy wybór, ale wynikał z zewnętrznej siły wyższej.
Zalety związku na odległość
Czy są w ogóle jakieś zalety związku na odległość? Okazuje się, że tak. Partnerzy, którzy nie mieszkają ze sobą na co dzień mogą paradoksalnie więcej rozmawiać. W relacji po jakimś czasie wkrada się rutyna, partnerzy dobrze się znają, wiedzą o sobie wiele. Do tego dochodzi obciążenie pracą i obowiązkami, co powoduje, że np. wieczorem po powrocie z pracy nie chce im się już podejmować rozmowy. Kiedy jednak nie widzą się na co dzień, to pojawia się ciekawość, co danego dnia robił partner, w jakim jest nastroju, co u niego słychać. Chętniej wtedy sięgają po telefon, żeby porozmawiać. Kolejnym elementem jest uczucie tęsknoty za partnerem, co może mieć pozytywny wpływ. Kiedy za kimś tęsknimy to chętniej z tą osobą kontaktujemy, myślimy o niej, wysyłamy miłe wiadomości, bardziej też wyczekujemy spotkania. Dodatkowo nawet małe gesty mogą być bardziej doceniane i zauważane. Umiejętność życia na odległość jest przez niektórych postrzegana również, jako cecha dojrzałej i stabilnej relacji, a to, że partnerzy potrafią budować relację mimo dzielących ich kilometrów świadczy o trwałości więzi oraz o tym, że skoro przetrwali taka próbę to dadzą sobie radę z innymi przeciwnościami. W niektórych przypadkach związek na odległość pozwala partnerom na zweryfikowanie, czy faktycznie chcą z drugą strona budować relację.
Wady związku na odległość
Niektórzy twierdzą, że związek na odległość nie może się udać, bo to w ogóle nie jest związek, z uwagi na to, że nie ma w nim bliskości fizycznej. Na pewno brakuje obecności drugiej osoby na co dzień. Partnerzy mają ze sobą kontakt, ale jedynie telefoniczny albo wirtualny. Nawet jeśli widzą się na kamerach to nie mogą siebie dotknąć. To może wpływać na zanikanie poczucia intymności i zażyłości w relacji. Brak wspólnego spędzania czasu może też oddalać od siebie partnerów. W ciężkich momentach nie można się przytulić, wypłakać w ramię partnera, opowiedzieć o swoich emocjach. Oczywiście są narzędzia do komunikacji zdalnej, ale to jednak nie to samo. Kolejną wadą, o której mówią osoby żyjące w związkach na odległość jest poczucie samotności i pustki. Niby są w relacji, ale tak naprawdę czują się, jakby byli synglami. Zarówno rodzina, jak i przyjaciele przyzwyczaili się się do tego i na wszystkie spotkania zapraszają ich samych, bo przecież partner i tak będzie mógł przyjść. Taki model relacji może budzić lęk i frustrację. To z kolei rodzi większe ryzyko podejrzeń i wątpliwości do co wierności partnera, zwłaszcza u osób, które nie czują stabilnej więzi.
Jak budować związek na odległość
Niezależnie od tego, czy dostrzegacie wady, czy zalety związku na odległość, to można tworzyć taką relację zachowując przy tym wzajemną satysfakcję partnerów. Jeśli rozważacie wprowadzenie takiego modelu relacji to warto zastosować kilka poniższych zasad, które pomogą Wam zbudować dobrą i trwałą relację na odległość:
- Podejmijcie decyzję wspólnie
Tworzenie związku na odległość nie jest indywidualną kwestią jednego z partnerów, więc ważne, aby nie podejmować jej jednostronnie. Powinien to być świadomy wybór, którego partnerzy dokonają wspólnie, analizując sytuację. Takiej decyzji nie można podejmować w chaosie i pospiesznie. Trzeba rozważyć różne opcje i możliwości akceptując ewentualne koszty.
- Zróbcie plan
Jeśli już zdecydowaliście się na taki rodzaj relacji, to warto zastanowić się, jak oboje sobie to wyobrażacie, jakie każda ze stron ma oczekiwania co partnera. Warto też omówić zasady i ustalenia, powiedzieć co jest dla Was ważne, jakie macie potrzeby.
- Kontaktujcie się ze sobą
Mimo, że nie mieszkacie razem na co dzień, to możecie się ze sobą codziennie kontaktować. Mogą to być rozmowy telefoniczne, na czacie, na video. To może być też wysyłanie wiadomości, albo pisanie listów w postaci e-maili. Kontakt jest niezwykle istotny, bez tego zacznie zanikać bliskość między Wami. Nawet, jeśli jesteście zmęczeni wieczorem, to warto wygospodarować chwilę, aby porozmawiać z partnerem, zapytać, jak mu minął dzień. To pozwala zachować codzienny rytm relacji w taki sposób, jakbyście razem mieszkali.
- Wyrażajcie emocje
Będąc w relacji na odległość dbajcie o to, aby wyrażać swoje uczucia, aby mówić o tym, czego doświadczacie. To mogą być różne emocje wynikające też z odległości, która Was dzieli. Nie bójcie się mówić partnerowi o smutku, złości, tęsknocie. To naturalne, że brak partnera może na Was tak działać. Dzielcie się też dobrym nastrojem, kiedy czujcie radość, entuzjazm, fascynację. Dzięki temu będziecie budować więź emocjonalną mimo dzielących Was kilometrów.
- Nie kontrolujcie
Zaufanie jest podstawą każdej relacji, a zwłaszcza jest istotne w relacji na odległość. Próba kontroli partnera wynikająca z braku zaufania i tak prędzej, czy później skończy się fiaskiem, a spowoduje to tylko niepotrzebne napięcie i konflikty. Jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości, to porozmawiajcie ze sobą szczerze i otwarcie wyrażając co Was martwi i niepokoi.
- Znajdźcie wspólne zainteresowania
Mieszkając oddzielnie można dzielić pasje i zainteresowania. Każdy z partnerów może je realizować oddzielnie, ale możecie wymieniać się spostrzeżeniami, doświadczeniami, zdjęciami. Wspólna pasja łączy ludzi i buduje jedność oraz dostarcza dodatkowych tematów do rozmów.
- Odwiedzajcie się
Kluczowym elementem jest ustalenie, jak często będziecie się widywać na żywo, kto do kogo będzie jeździł, jak będziecie spędzać urlopy i święta. Ważne, aby były to spotkania możliwie, jak najczęściej. Jeśli jest to możliwe to ustalcie harmonogram na cały rok. Po pierwsze da to Wam jasność sytuacji i możliwość planowania innych aktywności, a po drugie będzie miłym elementem oczekiwania.
Czy związek na odległość jest dla nas?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Są pary, które świetnie odnajdują się w takim modelu, to umacnia ich więź i przekonuje o trwałości relacji. Są też pary, które decydując się na związek na odległość nie wytrzymały próby czasu. Związek na odległość, to trudny rodzaj relacji, bo zmienia definicję niektórych elementów tworzących relację. Jednak z odpowiednim nastawieniem i zaangażowaniem każdej ze stron można znaleźć alternatywne rozwiązania, aby tworzyć dobrą relację. Związek na odległość może umocnić więź, ale może stać się też przyczyną rozstania. Nie każdy będzie potrafił żyć w takiej relacji. Bardzo wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań, osobowości, potrzeb, charakteru. Na pewno nie jest to opcja dla każdego, dlatego tak istotne jest przemyślenie i podjęcie świadomej decyzji biorąc pod uwagę potrzeby każdego z partnerów.