Czy mam do czynienia z wampirem energetycznym?

Być może zdarzyło się, że po rozmowie z kimś czułeś totalny spadek energii, tak jakby ktoś spuścił całe Twoje powietrze. Czułeś się zmęczony i przytłoczony. Być może miałeś właśnie do czynienia z wampirem energetycznym. W różnych miejscach, w szkole, pracy, spotykamy osoby, które są tzw. wampirami energetycznymi.  Jednorazowy kontakt nie stanowi problemu, ale co w sytuacji, kiedy to osoba bliska przejawia takie cechy?

Wampir energetyczny - kto to taki?

Mimo, że określenie wampir energetyczny brzmi dość dziwnie, to jest ono trafne, dlatego, że swoim zachowaniem taka osoba odbiera nam energię. Celem wampira jest zyskanie uwagi innych po to, aby być widocznym i dostrzeżonym. Atencja jest mu potrzebna do zaspokojenia własnych potrzeb. Poprzez takie działanie zyskuje kontrolę nad otoczeniem i pozorną kontrolę nad światem. W trakcie rozmowy to on cały czas mówi, nie dopuszczając innych do głosu i próbując narzucić swój punkt widzenia. Wampir energetyczny uwielbia zarzucać innych swoimi problemami i trudnościami, oczekując pocieszenia, motywowania i wsparcia. Nie zwraca uwagi na to co dzieje się z drugą osobą, bo liczy się dla niego tylko możliwość wyżalenia się. Wampir energetyczny jest tak skupiony na sobie, że nie dostrzega, że inni ludzie wokół niego też mają problemy i potrzebują wsparcia.

Czy mam do czynienia z wampirem energetycznym?

Nie zawsze w sytuacji, kiedy czujesz się zmęczony po spotkaniu z daną osobą musi to oznaczać, że jest ona wampirem energetycznym. Każdy z nas ma gorsze dni i potrzebuje wyrzucić z siebie problemy, opowiedzieć o tym. Jednak, jeśli w kontakcie z tą osobą za każdym razem czujesz spadek energii, przytłoczenie, to może być sygnał, że masz do czynienia z wampirem energetycznym. Może to być zachowanie nieświadome, wynikające z chęci rozwiązania swoich wewnętrznych trudności, ale może być też świadome i być wynikiem manipulacji.
Żeby zdać sobie sprawę z tego, czy faktycznie Twój rozmówca jest wampirem energetycznym to warto obserwować, jak się czujemy w tym kontakcie, co się pojawia na poziomie emocjonalnym.

Sygnały ostrzegawcze:

 

 • czujesz, że druga strona traktuje Cię przedmiotowo
 • nie możesz wyrazić swojego zdania w trakcie rozmowy
 • czujesz, że Twoje problemy są umniejszane
 • czujesz przygnębienie, frustrację, złość, żal
 • Twoje poczucie własnej wartości spada
 • nie masz ochoty do działania
 • odczuwasz przytłoczenie, pustkę

Rodzaje wampirów energetycznych

Psycholog Albert Bernstein scharakteryzował pięć rodzajów wampirów energetycznych:

 • Wampir aktor
 • Wampir narcyz
 • Wampir obsesyjno-kompulsywny
 • Wampir antyspołeczny
 • Wampir paranoidalny

Wampir Aktor

Wampir aktor to osoba, która zakłada maskę. Na początku kontaktu zupełnie nie spodziewamy się, że za chwilę nastąpi atak. Wampir aktor panicznie poszukuje uwagi i atencji. Jest gotów posunąć się do wielu wyrzeczeń, aby tylko nawiązać kontakt, a następnie złowić Cię w swoje sidła, niczym pająk. Może wiele obiecywać, ale tak naprawdę to tylko złudne mrzonki, których nigdy nie spełni. Przedstawia siebie w blasku glorii i chwały prezentując tylko pozytywne aspekty, a pomija wszystko to, co zagraża jego wizerunkowi.

Wampir Narcyz

Wampir narcyz działa zazwyczaj nieświadomie. Jego wewnętrzny brak pewności siebie i zaniżona samoocena powodują, że szuka poklasku u innych. Zazwyczaj obwinia wszystkich dookoła za swoje niepowodzenia, przerzucając tym samym odpowiedzialność z siebie na innych. Łaknie komplementów, które mogłyby podbudować jego ego. Może posuwać się do manipulacji i kłamstw, żeby wybielić obraz samego siebie.

Wampir obsesyjno-kompulsywny

To osoba, która jest skoncentrowana na szczegółach tak bardzo, że nie widzi całego obrazu. Jest zazwyczaj perfekcjonistą, nie dopuszcza błędów u siebie, ani u innych. Ma wysokie poczucie siebie. Wszystkich tych, których postrzega, jako mniej kompetentnych, czy niedokładnych uważa za gorszych i nie wartych jego uwagi. Pragnie mieć nad wszystkim kontrolę. W rozmowie zazwyczaj zasypuje odbiorcę masą szczegółów, co powoduje zmęczenie i obciążenie.

Wampir antyspołeczny

Wampir antyspołeczny, to osoba, która lubi być w centrum uwagi i lubi, jak wokół niej dużo się dzieje. Chce często się spotykać z innymi, być w ciągłym kontakcie. Uwielbia relacjonować swoje życie innym, zasypując rozmówcę szczegółowymi informacjami. Nie interesuje ją natomiast kompletnie to, co dzieje się u drugiej osoby. Gdy tylko ktoś próbuje opowiedzieć o sobie, przerywa i zaczyna swoją historię. Może posuwać się do kłamstw, manipulacji byle tylko być w centrum uwagi i stałym kontakcie z innymi.

Wampir paranoidalny

Typ wampira paranoidalnego, to osoba, która reaguje silnie emocjonalnie nawet w najdrobniejszych sprawach. Lubi wytykać innym błędy, często nie dostrzegając swoich. Silnie wierzy swoim założeniom co do ludzi, do świata, ale jest bardzo nieufny w stosunku do innych, czym przytłacza w rozmowie.

Jak ochronić się przed wampirem energetycznym?

Teoretycznie najprostszym rozwiązaniem jest nie utrzymywanie żadnych kontaktów z osobą, która przejawia cechy wampira energetycznego. W praktyce nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza, jeśli taką osobą jest kolega, czy koleżanka z pracy, albo członek rodziny. Poniżej lista pomocnych technik w tym, jak ochronić siebie:

1. Stawiaj granice
Niezależnie, który typ wampira energetycznego jest w Twoim otoczeniu, to trzeba mu jasno i wyraźnie stawiać granice w tej relacji, wprost to komunikując.

2. Ogranicz kontakt
Jeśli ucięcie kontaktu nie jest możliwe, to go zminimalizuj.

3. Wyraź swoje emocje
Mimo, że wampir energetycznie może nie być zainteresowany Twoim zdaniem, to warto je wyrazić, bo to pozwoli Tobie oczyścić się z nagromadzonego napięcia. Już samo wyrażenie swojego zdania daje ulgę.

4. Nie wchodź w szczegóły
W kontakcie z wampirem najlepiej nie mówić o swoich prywatnych, intymnych informacjach, ale też nie dopytywać  o szczegóły z jego życia, co pozwoli na zachowanie dystansu.

 

Wampir energetyczny w codziennym kontakcie może być bardzo męczący i przytłaczający. Jeśli stosowanie opisanych technik nie przynosi rezultatów, a Twoje samopoczucie i postrzeganie siebie uległo pogorszeniu, to sygnał, że może warto zastanowić się nad ucięciem kontaktu. Pamiętaj o sobie i o tym, jak Ty się czujesz w relacji z drugą osobą. To, że ktoś otwiera się przed nami nie oznacza, że musimy się poświęcić dla niego całym sobą. Dbaj w relacji o siebie i wychwytuj sygnały, które mogą świadczyć, że Twój rozmówca to wampir energetyczny.

UMÓW WIZYTĘ

Joanna Szlasa-Więczaszek - ZnanyLekarz.pl
Najnowsze wpisy
Kategorie