Odmroź swoje relacje!

Pandemia jest w odwrocie, przynajmniej na razie. Miejmy nadzieję, że ten trend się utrzyma i wrócimy do względnej normalności. To dotyczy też relacji z innymi. W okresie lockdownu głównym obostrzeniem był zakaz kontaktów społecznych. Jeśli już mogliśmy się z kimś spotkać, to w maskach i z zachowaniem dystansu, co najmniej 1,5m. Powiedzmy sobie szczerze, że to nie był normalny kontakt. Kiedy nie widzisz ust, mimiki drugiej osoby to nie wiesz, jakie są jej intencje. Na szczęście aktualnie zakażeń jest mało i możemy już się spotykać z bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi. Tylko czy chcemy się z nimi spotkać?

Czas apokalipsy

13 marca 2020 – apokaliptyczna pandemia. Rząd zamknął szkoły, granice, restauracje, kina, teatry, galerie handlowe. Przenieśliśmy się w świat online. Mieliśmy nadzieję, że to tylko na chwilę. Dzieci rozpoczęły naukę przez internet. Życie społeczne zamarło, zamroziliśmy nasze relacje społeczne. Owszem, mogliśmy mieć kontakt z domownikami, z którymi spędzaliśmy 24h na dobę, ale dziadków, krewnych, przyjaciół oglądaliśmy tylko na kamerkach internetowych. Pandemia była (i jest) jednym wielkim eksperymentem dla relacji interpersonalnych. Zamknięci w domach, sami bądź z innymi nie mogliśmy budować relacji. Co prawda rozwinęły się narzędzia online, które próbowały dać nam namiastkę żywego kontaktu, ale nic nie zastąpi spotkania z drugim człowiekiem twarzą w twarz, a nie ekranem w ekran. Czy mogliśmy coś zrobić? Nie, bo pandemia to siła wyższa i musieliśmy się do tego dostosować, ale po każdej zimie przychodzi odwilż i właśnie teraz możemy te kontakty odmrozić.

Ostre cięcie

Wiele osób podczas pandemii miało czas na to, żeby zastanowić się nad sobą, swoim życiem, wyborami, trochę zwolnić i dać sobie przestrzeń na refleksję. To dotyczy także relacji. Rozmawiałam ostatnio z jedną z moich klientek, która powiedziała, że dla niej pandemia była wybawieniem, bo wreszcie nie musiała szukać pretekstów, aby nie chodzić z koleżankami po pracy na miasto. Miała już dość ciągłych spotkań, rozmów, ale kompletnie nie wiedziała, jak ma to zakończyć. Dlatego chodziła na te spotkania. Czasem znajdywała wymówki, ale kiedy zaczęła się pandemia spotkanie się zakończyły. Dla niej to było wybawienie z niewygodnych relacji z koleżankami. Te relacje nie były dla niej dobre. Poświęcała na nie czas i energię, które mogłaby spożytkować w inny, bardziej wartościowy dla niej sposób. Te spotkania ją męczyły, nie czerpała z nich żadnej satysfakcji, a w dodatku czuła wewnętrzny przymus chodzenia na nie. W okresie, kiedy wiele osób narzekało na to, że nie może się z spotkać z bliskimi, inni z kolei (jak moja klientka) bardzo się cieszyli, że nie muszą się z kimś spotykać. Wykorzystali odgórne zakazy do tego, aby te niewygodę relacje uciąć, przynajmniej na czas pandemii.

Zweryfikuje swoje relacje

Przerwa w relacjach pozwala spojrzeć na nie z innej perspektywy. Możemy uświadomić sobie, które relacje są dla nas ważne, za którymi tęsknimy, a których braku nawet nie odczuwamy. To może być zadziwiające odkrycie, zwłaszcza dla tych osób, które są w ciągłych kontaktach z innymi. Teraz, kiedy możemy już odbywać spotkania towarzyskie, pójść do kawiarni, kina, czy teatru mamy szansę, żeby te relacje zweryfikować. Po długim zamrożeniu kontaktów warto pomyśleć, które z nich chcemy nadal kontynuować, które nam służą, a które umarły śmiercią naturalną, albo dogorywają. Jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej, to poświęć na to czas teraz.

Zastanów się nad tymi pytaniami:

  • Które z Twoich relacji w czasie pandemii zostały ograniczone?
  • Co na to wpłynęło? Czy tylko odgórne obostrzenia?
  • Czy dbałam o to, aby te relacje podtrzymać?
  • Czy inicjowałam kontakt online?
  • Czy brakuje mi tych relacji?
  • Czy może wręcz przeciwnie, nie myślę o nich w ogóle?

Znalezienie odpowiedz na te pytania pozwoli Ci uświadomić sobie, jak przerwa w kontaktach społecznych wpłynęła na Twoje relacje z innymi

Zadbaj o to, co dla Ciebie ważne

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, które relacje okazały się tymi ważnymi i wartościowymi w Twoim życiu. Teraz czas, abyś o nie zadbała. Niestety, ale często pokutuje przeświadczenie, że “to ta druga strona powinna się odezwać”. Nie dzwonimy, nie piszemy do kogoś, bo czekamy aż to on pierwszy się odezwie, aż on pierwszy zaproponuje spotkanie. Czy pandemia nie była wystarczająco długą przeszkodą? Czy to, że nie widziałaś się z kimś kilka miesięcy, za kim tęsknisz i brakuje Ci go, nie jest powodem do spotkania? Możesz zrobić pierwsza krok. Nie musisz czekać, aż koleżanka do Ciebie napisze, to Ty napisz do niej i umów się na spotkanie. Nie odwlekaj tego, nie czekaj, bo nigdy nie wiadomo, czy pandemia się nie nasili i obostrzenia nie wrócą. Chwyć na słuchawkę i zaproś przyjaciółkę na wspólny lunch na mieście. Jeśli nie zadbasz o to, co dla Ciebie ważne, to nikt nie zrobić tego za Ciebie. Pandemiczne uśpienie relacji minęło. Pora na odmrożenie kontaktów.

Kilka praktycznych porad

Być może zaczynasz teraz szukać terminów w napiętym kalendarzu. W końcu są wakacje, zaraz urlop, musisz jeszcze dokończyć służbowe tematy. Po pracy jesteś zmęczona, a weekendy poświęcasz dzieciom. Jak tu wcisnąć spotkanie z dawno niewidzianą znajomą? Kiedyś miałaś czas i dla dzieci i dla przyjaciółek. Przypomnij sobie, jak dawniej planowałaś takie wydarzenia. Poniżej kilka praktycznych wskazówek:

  • Otwórz kalendarz na 3 tygodnie do przodu. Na pewno w ciągu najbliższych dni jest sporo rzeczy do zrobienia, ale za 3 tygodnie terminy powinny być jeszcze wolne. Wpisz, zatem to spotkanie już teraz, żeby potem nie zaginęło w gąszczu innych spraw.
  • Podczas rozmowy z koleżanką nie mów, że „jakoś się umówimy na kolejne spotkanie”, tylko „to może spotkajmy się w przyszły wtorek” – to pozwoli na ustalenie konkretnego terminu od razu.
  • Daj się namówić na spontaniczne wyjście. Jeśli Twoja przyjaciółka proponuje wspólne wyjście na zakupy, a Ty masz na to ochotę, to poproś, aby partner w tym czasie zajął się dziećmi, bo chcesz spędzić trochę czasu z koleżanką.

Znalezienie przestrzeni czasowej na dobre relacje jest kluczowe. Zamiast tracić czas na bezwartościowe kontakty odnajdź w swoim życiu te rozwijające relacje i je pielęgnuj, inwestuj w nie czas oraz energię. Po pandemicznym marazmie pora na odmrożenie swoich relacji. Pamiętaj tylko, aby zweryfikować, które z nich chcesz dalej kontynuować, a które odpuszczasz, bo wiesz, że Ci nie służą.

UMÓW WIZYTĘ

Joanna Szlasa-Więczaszek - ZnanyLekarz.pl
Najnowsze wpisy
Kategorie