Toksyczna relacja – jak ją rozpoznać?

Każdy z nas tworzy w swoim życiu relacje. Rozpoczynamy je już od wczesnego dzieciństwa. Najpierw jest to relacja z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem, potem z kolegami, przyjaciółmi. Im jesteśmy starsi, tym tych relacji jest więcej, bo też więcej mamy kontaktów z innymi. Wydaje się, że wszystkie relacje powinny nam służyć, bo po to je nawiązujemy. Człowiek będąc w dobrej relacji wzrasta, rozwija się, znajduje wsparcie. Niestety część z relacji nie jest konstruktywna i ma wręcz działanie destrukcyjnie. Może to dotyczyć zarówno relacji rodzicielskich, partnerskich, przyjacielskich, czy zawodowych. Dziś opowiem Ci o tym, jak rozpoznać toksyczną relację.

A miało być tak pięknie

Na początku krótka historia Oli, która wpadła, jak śliwka w kompot, a mówiąc dokładniej, wpadła w toksyczny związek. Ola studiowała politologię. Już na pierwszym roku studiów poznała Maćka. Wydawało się, że są sobie przeznaczeni, są bratnimi duszami. Mają to samo podobne podejście do życia, zainteresowania, pasje. Ola nie mogła uwierzyć, że spotkała na swojej drodze Maćka. Spędzali razem dużo czasu. Rozumieli się bardzo dobrze, aż do momentu, kiedy Ola zapisała się do koła naukowego. Tam poznała nowych znajomych, miała też mniej czasu, bo angażowała się w rożne aktywności. Od tego momentu Maciek zaczął być bardzo zazdrosny o kontakty Oli z członkami koła. Wyśmiewał ich inicjatywy naukowe, obrażał ich, próbując zniechęcić Olę. Zaczął też kontrolować działania Oli. Wysyłał jej cały czas smsy, dzwonił z pytaniami: “gdzie jesteś”, “co robisz”, “o której wracasz do domu”. Ola miała wrażenie braku wolności, dusiła się w tej relacji. Próbowała rozmawiać z Maćkiem, ale ten nie widział problemu w sobie, a winą obarczał Olę. W końcu Ola zdecydowała się zakończyć związek z Maćkiem. Ta historia jest przykładem, jak z początku idealna relacja może się okazać destrukcyjną i jak to na nas wpływa.

Czerwone światło - stój!

Często wchodząc w daną relację, nie dostrzegamy sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że coś jest nie tak, albo nie chcemy ich widzieć. Nie można jednak tego ignorować, bo jeśli czujesz, że coś się dzieje, to warto wziąć to pod uwagę. Kiedy w twojej głowie zapala się czerwone światło, to zatrzymaj się i sprawdź to. Dobrze wiesz, co grozi za przejechanie na czerwonym świetle. W relacji jest tak samo. W zależności, jaka jest to relacja, warto przede wszystkim porozmawiać z drugą osobę. Powiedzieć jej o swoich wątpliwościach i obawach. Nie oskarżać, nie obwiniać, tylko przedstawić swój punkt widzenia i to, jak Ty się z tym czujesz. Zamiatanie pod dywan nic nie da. Każdy brud prędzej, czy później wyjdzie, a wtedy może być już za późno. Toksyczna relacja niszczy powoli. Niczym jad wnika do nas małymi porcjami i wyniszcza naszą psychikę i emocje. Dlatego czasem tak trudno zorientować się, że tkwimy w niezdrowej relacji.

Symptomy toksycznej relacji

 • NADMIERNE OCZEKIWANIA

Druga osoba ciągle stawia Ci jakieś wymagania. Oczekuje, że będziesz więcej zarabiać, mieć lepszą pracę, wyższe wykształcenie, będziesz lepiej wyglądać, itp. Nigdy nie jesteś dla tej niej dość wystarczająca. To, co robisz jest ciągle oceniane i poddawane krytyce.

 • OGRANICZANIE KONTAKTÓW Z INNYMI

Druga osoba próbuje ograniczyć Twoje kontakty z innymi ludźmi. Nie chce, żebyś się z kimś spotykała, miała innych znajomych, nawiązała nowe znajomości. Może obrażać innych, wyśmiewać próbując Cię do nich zniechęcić.

 • WYWIERANIE WPŁYWU

Druga osoba próbuje na Tobie wywrzeć presję. Chce mieć wpływ na Twoje decyzje. Próbuje Cię przekonać do swojego zdania. Nie szanuje tego, że możesz mieć odmienny pogląd. Może posuwać się do knucia intryg, szantażu.

 • KONTROLOWANIE

Druga osoba chce cały czas kontrolować co się z Tobą dzieje, co robisz, z kim się spotykasz, gdzie chodzisz. Wypytuje Cię o wszystko. Chce znać szczegóły Twoich planów, aby nic nie umknęło jej uwadze.

 • UZALEŻNIENIE OD SIEBIE

Uzależnienie od siebie może np. dotyczyć aspektu finansowego. Druga osoba chce, abyś w sprawach finansowych była od niej zależna i np. nie pozwala Ci pracować. Może Ci mówić, że sama sobie bez niej nie poradzisz. Wydziela Ci pieniądze.

 • OBWINIANIE

Druga osoba obarcza Cię winą za wszystkie niepowodzenia. Próbuje wpędzić Cię w poczucie winy. W sytuacji konfliktu to zawsze Ty jesteś winna.

 • PRZEMOC

Stosowanie przemocy werbalnej czy fizycznej jest ewidentnym znakiem toksycznej relacji. Druga osoba używa w stosunku do Ciebie wulgaryzmów, wyzywa Cię, obraża a nawet posuwa się do rękoczynów.

 • UMNIEJSZANIE

Druga osoba umniejsza Twoje osiągnięcia, deprecjonuje Twoje sukcesy. W sytuacji, kiedy chcesz się z nią podzielić swoim osiągnięciem albo nie jest zainteresowana, albo lekceważy je.

 • ZAZDROŚĆ

Bez uzasadnionej przyczyny druga osoba okazuje zazdrość w stosunku do Ciebie. Jest wiecznie o wszystko zazdrosna.

Jeśli po przeczytaniu tych symptomów wydają Ci się one znajome, dostrzegasz, że występują w Twojej relacji, to sygnał, że tkwisz w toksycznej relacji!

 

Nie lekceważ tych odczuć

 

 • Czujesz, że dusisz się w tej relacji

Uczucie duszenia w relacji można porównać do sytuacji, kiedy nagle zaczynasz się topić i brakuje Ci tlenu. To tak, jakbyś nie mogła oddychać. Relacja jest tak trudna, że masz wrażenie, że nie ma w niej przestrzeni na indywidualne realizowanie swoich potrzeb.

 • Czujesz, że nie możesz się rozwijać

Celem każdego człowieka jest rozwój. Jako ludzie ciągle się uczymy, rozwijamy. Relacje wpierają nas w rozwoju. Jeśli widzisz, że będąc w tej relacji cofasz w rozwoju, nie idziesz naprzód, to nie lekceważ tego.

 • Czujesz, że tracisz kontrolę nad swoim życiem

Każdy dorosły, niezależny, indywidualny człowiek kieruje swoim życiem. W sytuacji, kiedy masz wrażenie, że ktoś próbuje przejąć tą kontrolę, wpływać na Ciebie, manipulować, to nie jest zdrowe.

 • Czujesz, że Twoja samoocena się obniża

Jesteś już jakiś czas w danej relacji i obserwujesz u siebie spadek swojej oceny kiedyś dobrze czułaś się sama ze sobą, byłaś zadowolona ze swoich osiągnięć, a teraz masz wrażenie, że jesteś niewystarczająca.

 • Czujesz, że działasz wbrew sobie

Niby podejmujesz własne decyzje, niby masz wolną wolę, ale czujesz, tak jakby to nie były Twoje decyzje. Czujesz, że nie postępujesz w zgodzie ze sobą, że to co robisz jest wbrew Tobie.

Te wszystkie odczucia są destrukcyjne. Niszczą Ciebie, Twoją pewność siebie, samoocenę, niezależność, wolność. Ograniczają Cię i sprawiają, że nie kontrolujesz swojego życia, dusisz się i działasz wbrew sobie.

Zastanów się zatem teraz nad wszystkimi swoimi relacjami. Przeanalizuje je pod kątem tych symptomów i uczuć. Pomyśl, jak w każdej z tych relacji się czujesz. Czy jesteś sobą, czy ktoś Cię ogranicza? Zachęcam do tej refleksji i zastanowienia.C

UMÓW WIZYTĘ

Joanna Szlasa-Więczaszek - ZnanyLekarz.pl
Najnowsze wpisy
Kategorie