Kobieta bluszcz w relacji – jak ją rozpoznać?

Wizerunek kobiety bluszcz to obraz demonicznej, zazdrosnej, nachalnej partnerki, która wije swoją sieć wokół mężczyzny. Tymczasem w psychologii kobieta bluszcz to osobowość zależna, czyli taki typ osobowości, który nie potrafi żyć samodzielnie, jest wręcz uzależniony od drugiej osoby i cierpi na tzw. głód przywiązania.

Kim jest kobieta bluszcz

Kobieta bluszcz z pozoru może wydawać się wyrachowana, roszczeniowa, kontrolująca, ingerująca we wszystkie sfery życia partnera. Chce ciągle spędzać z nim czas, wiedzieć o nim wszystko. Posuwa się do manipulacji, szantażu emocjonalnego. Jest natarczywa i narzucająca się. Jednak pod płaszczem tych zachowań kryją się zupełnie odmienne potrzeby. Kobieta bluszcz ma nadmierną potrzebę opieki, chce aby partner ochronił ją przed całym złym światem. Tylko w jego ramionach czuje się bezpieczna. Nie jest w stanie samodzielnie podejmować decyzji, każdy najdrobniejszy szczegół swojego życia konsultuje z partnerem. Potrzebuje potwierdzenia przez zewnętrzne osoby. Kiedy podejmie decyzję zamartwia się i analizuje, czy dobrze zrobiła. Nie bierze na siebie odpowiedzialności, próbuje przerzucić ją na innych. Boi się popełnienia błędów, co powoduje, że nie ma kontroli nad swoim życiem, bo nie podejmuje działania. W sytuacji, kiedy zostaje sama mogą pojawić się u niej ataki paniki i lęk przed samotnością. Ma poczucie zagubienia, bezradności. Jest niesamodzielna. Bardzo boi się odrzucenia, opuszczenia przez innych. Swoją wartość definiuje poprzez to, jak postrzegają ją inni. Dopasowuje swoje zachowanie do tego, czego oczekują od niej inni. Ma w sobie tak silną potrzebę akceptacji, że podporządkowuje całą siebie pod wymagania drugiej osoby. Z obawy przez utratą partnera może wyrzec się siebie, swoich wartości, potrzeb, pragnień. Dlatego może być postrzegana, jako chwiejna i niestabilna emocjonalnie, bo często zmienia zdanie, w zależności do tego, co powie partner.

Gdzie jest źródło

Osobowość zależna z uwagi na deficyt bliskości i miłości potrzebuje ciągłego kontaktu z innymi i stale zależy od innych. Przyczyny wystąpienia tego typu osobowości mogą być biologiczne, ale również mogą mieć swoje źródło w okresie dzieciństwa oraz dorastania. Opiekunowie, którzy stawiają dziecku nadmierne wymagania, są surowi, prezentują autorytarny styl wychowania, nie okazują docenienia dla osiągnięć dziecka, ciągle je porównują z innymi i oczekują więcej i więcej mogą spowodować w dziecku deficyt akceptacji i uznania. Z kolei opiekun, który oczekuje od dziecka bezwzględnego posłuszeństwa, sprawuje nadmierną kontrolę, nie dając dziecku swobody w wyrażaniu siebie i swoich myśli może wykształcić w nim postawę niesamodzielności. Brak dobrej więzi z rodzicami i wsparcia z ich strony również mogą wpłynąć na utrwalenie wzorca osobowości zależnej. Innymi czynnikami mogą być również molestowanie, uzależnienia w domu rodzinnym, czy zachowania przemocowe i stosowanie kar cielesnych przez opiekunów.

Zaczyna się niewinnie

Na początku relacji kobieta bluszcz może wydawać się bardzo atrakcyjna. Kokietuje, flirtuje z mężczyzną, jest „słodką i nieporadną kobietką”. Oczywiście nie prezentuje wszystkich swoich „zależnych” cech a tylko te, których celem jest zdobycie faceta. Mówi często, jak to brakuje jej męskiego ramienia, na którym mogłaby się wesprzeć, bo nie umie sama zrobić wielu rzeczy. Podbudowuje tym męskie ego i zyskuje w oczach mężczyzny. Pewnego dnia dzwoni wieczorem i prosi o pomoc z wymianie żarówki, bo się przepaliła. Innym razem, coś dzieje się z jej autem, więc męska pomoc jest nieoceniona w tym przypadku. Kiedy indziej z kolei ma problem z podjęciem decyzji, co kupić na obiad i prosi o radę mężczyznę. Niektórym mężczyznom bardzo się to podoba, bo czują się potrzebni. Mogą pomóc kobiecie, wykazać się i zabłysnąć swoimi umiejętnościami. Mają poczucie, że bez nich kobieta sobie nie da rady, więc niczym superman zjawiają się na ratunek i wybawiają ją z opresji. Te wydawałoby się niewinne sytuacje zwiastują początek trudnej relacji z kobietą bluszcz.

Związek z kobietą bluszcz

Związek z kobietą bluszcz jest trudny. Dominujący mężczyzna może potęgować zależną postawę kobiety sprawiając, że będzie uległa i poddana mu.  Jest to relacja toksyczna, bo oparta na niezdrowym przywiązaniu. Nie ma w niej rozwoju, akceptacji i wzajemnego wspierania się partnerów. Z kolei mężczyzna, który zda sobie sprawę, że związał się z kobietą niesamodzielną, może zacząć stawiać granice. Takie zachowanie kobieta bluszcz może odebrać, jako próbę opuszczenia jej i odseparowanie się partnera. Kobieta bluszcz w związku często zachowuje się, jak dziecko, które nic nie wie, ciągle przeżywa obawy, nie ma zdania i nie radzi sobie sama. Potrzebuje partnera do wszystkiego. Dając całą siebie oczekuje, że partner będzie odwzajemniał jej zachowanie. Jest to bardzo uciążliwe, więc dojrzały emocjonalnie partner zacznie być tym w końcu zmęczony.

Czy jesteś kobietą bluszcz?

Jeśli czytając ten artykuł zastanawiasz się, czy jesteś kobietą bluszcz, to spróbuj odpowiedzieć na te pytania i sprawdź, czy możesz prezentować typ osobowości zależnej:

 • W sytuacji, kiedy jestem sama, odczuwam ogromną samotność, z którą sobie nie radzę
 • Nie potrafię podejmować samodzielnych decyzji, wszystko konsultuję z partnerem lub innymi osobami
 • Nie chcę brać na siebie żadnej odpowiedzialności
 • Mogę podporządkować siebie i swoje życie pod wymagania i potrzeby partnera
 • Partner jest całym moim światem
 • Nie wiem, co by się ze mną stało, gdyby partner mnie opuścił
 • Kiedy jestem sama odczuwam silny lęk, czasem miewam ataki paniki
 • Martwię się, że podejmując decyzję popełnię błąd, więc wszystko potem analizuję i zamartwiam się
 • Relacja z moim partnerem jest dla mnie najważniejsza, dlatego będę ją podtrzymywać za wszelką cenę
 • Nie wyobrażam sobie, że mogę nie mieć partnera i być samotna

Jeśli większość z tych stwierdzeń opisuje Ciebie, to znak, że możesz mieć osobowość zależną. Warto jednak zaznaczyć, że każdy z nas może odczuwać potrzebę bycia z innymi, akceptacji, czy opieki. Jednak nie znaczy to, że mamy zależny typ osobowości. Kobieta bluszcz różni się tym, że nie może żyć bez drugiej osoby, uzależnia od niej całe swoje życie.

Nie chcę być kobietą bluszcz

Być może po przeczytaniu tego artykułu identyfikujesz w sobie elementy osobowości zależnej i chcesz to zmienić. W takim przypadku zachęcam Cię do tego, abyś spróbowała wdrażać te kilka zasad, które pozwolą Ci rozpocząć pracę nad sobą i umocnią relację z partnerem:

 1. Zacznij pracę nad swoją pewnością siebie – możesz w tym przypadku zacząć pracę samodzielnie od prostych ćwiczeń np. dziennika sukcesów, czyli codziennie wypisywać kilka rzeczy, z których jesteś dumna danego dnia, mogą to być małe sprawy.
 2. Skup się na sobie – postaraj się spędzać więcej czasu sama ze sobą i pomyśl, co mogłabyś w tym czasie robić, jak możesz zorganizować sobie sama czas, bez innych osób.
 3. Decyduj – kiedy stoisz przed wyborem, nawet najmniejszym, to spróbuj nie sięgać po telefon i nie dzwonić do innych po radę, tylko dokonaj wyboru sama. To będzie Twój sukces! 🙂
 4. Daj sobie i partnerowi trochę wolności – każdy w związku potrzebuje przestrzeni dla siebie – ustalcie czas w trakcie całego tygodnia, kiedy spędzacie go osobno.
 5. Nie kontroluj partnera – zaufanie jest podstawą każdego związku. Kontrola niszczy relację. Kiedy będziesz miała ochotę skontrolować partnera postaraj się zająć czymś innym.

W pracy z osobowością zależną niezwykle istotne jest dotarcie do jej prawdziwych potrzeb, zobaczenie prawdziwej siebie i dostrzeżenie swojego potencjału i możliwości bycia samodzielną, niezależną kobietą.

UMÓW WIZYTĘ

Joanna Szlasa-Więczaszek - ZnanyLekarz.pl
Najnowsze wpisy
Kategorie