Czego mężczyźni szukają w kobietach?

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jakich cech mężczyźni szukają w kobietach? Co jest dla nich w kobietach atrakcyjne? Czy istnieje jakiś jeden generalny zestaw elementów, który sprawi, że mężczyzna będzie postrzegał Cię, jako wymarzoną wybrankę? Codziennie rzesze kobiet na świecie przegląda Internet w nadziei, że znajdzie odpowiedź. Tylko, czy to jest możliwe?

Jeden klucz

Kobiety, które są w związkach, albo szukają partnera pragną poznać algorytm męskiego sposobu myślenia. Dwoją się i troją, aby mężczyźnie zaimponować i sprawić, żeby oszalał na ich punkcie. Czytają poradniki, pytają doświadczonych mam, babć i koleżanek. Pytanie, czy faktycznie istnieje taki klucz, który pasuje do wszystkich zamków? Umysł ludzki jest niezwykle złożony i skomplikowany. Relacje między płciowe są tematem wielu badań naukowych, bo jako ludzie mamy tendencję do szukania wzorów, uogólnień. Chcemy zrozumieć naszą naturę.

Ewolucja nadal silna

Kiedy myślimy o współczesnym człowieku, to zazwyczaj postrzegamy go, jako nowoczesną istotę, która sama decyduje o swoim zachowaniu i wyborach. Nie jest tak do końca. Okazuje się, że nasi odlegli przodkowie pozostawili nam w spadku wiele ewolucyjnych schematów zachowania m.in. tych dotyczących wyboru partnera życiowego. Jeden z najbardziej znanych psychologów ewolucyjnych Dawid Buss przeprowadził szerokie badania nad różnicami międzypłciowymi w aż 37 społecznościach na świecie. W wyniku tych badań okazało się, że niezależnie od szerokości geograficznej zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają podobne wymagania, co do przyszłych partnerów/partnerek. Dowodzą tego dwie dość kontrowersyjne teorie na temat inwestycji rodzicielskich i niepewności rodzicielstwa. Pierwsza z nich mówi o tym, że to kobieta inwestuje w potomstwo więcej, ponieważ przekazuje geny mniejszej liczbie dzieci, natomiast mężczyzna może przekazać geny większej liczbie potomstwa. Druga teoria zakłada, że kobieta jest zawsze pewna rodzicielstwa, bo to ona rodzi dziecko, natomiast mężczyzna nigdy nie ma pewności. Te założenia wpływają na to, jak mężczyźni postrzegają kobiety i co jest dla nich ważne.

Idealny wygląd

Zgodnie ze wspominanymi teoriami mężczyźni preferują kobiety, które są w pełni sił prokreacyjnych. Wybierają partnerki młodsze od siebie, bo są one w stanie dać im dzieci i tym samym przedłużyć ich geny. U dalekich męskich przodków wiek kobiety świadczył o możliwościach reprodukcyjnych. W wyglądzie kobiety ważna jest też proporcja talii do bioder. Im mniejsza talia tym większe szanse prokreacyjne. Obfity biust jest kolejną oznaką płodności, tak samo zresztą, jak jasna skóra. Ciemna cera jest oznaką starzenia, może wskazywać na potencjalne choroby. Z kolei wysoki głos świadczy o wyższym stężeniu hormonów żeńskich np. estrogen, który odpowiada również za płodność. Z tego opisu wyłania się obraz młodej kobiety, z wąską talią, sporym biustem, jasną cerą i wysokim głosem. Czy to ideał każdego mężczyzny? Czy każda z nas powinna tak wyglądać? Nie, bo teoria ewolucyjna jest jedną z wielu. Daje jakiś zarys kobiecego wyglądu według teorii rodzicielstwa. Wskazuje na obszar związany ze zdolnościami prokreacyjnymi u kobiet, jako kluczowy element w relacji damsko-męskiej. Nie chcę sprowadzać kobiety do roli tylko i wyłącznie matki w oczach mężczyzny. To instrumentalne traktowanie. Nasi dalecy krewni z epoki kamienia łupanego być może tak traktowali kobiety, ale w między czasie (jakieś 200 tys. lat) wykształciliśmy nowe obszary w naszym mózgu odpowiedzialne m.in. za emocje, które mają ogromny wpływ na relacje damsko-męskie. 

Głębia wnętrza

Wygląd zewnętrzny to nie wszystko, powiem więcej to tylko jeden z aspektów. To co jest bardzo ważne, to nasze wnętrze, osobowość, charakter. W wyniku badań prowadzonych przez czasopismo Journal of Personality and Social Psychology okazało się, że jedną z ważnych cech u kobiet jest pewność siebie. Mężczyźni uznali kobiety pewne siebie za bardziej atrakcyjne. Istotna jest też siła wewnętrzna rozumiana, jako radzenie sobie z trudnościami i nie poddawanie się. Nieporadna i zagubiona kobieta nie jest atrakcyjna, a taki obraz kreują często filmy i seriale. Co nie oznacza, że mężczyźni nie cenią poczucia bezpieczeństwa, łagodności i wsparcia. Szukają kobiety, która jest w stanie stworzyć ciepłą atmosferą i przy której mogą czuć się bezpiecznie. Mężczyźni doceniają także inteligencję i poczucie humoru.

Jak to osiągnąć

Wiemy już, czego według teorii ewolucyjnej oraz badań poszukają w kobietach mężczyźni. Sporo tych wymagań. Nasuwa się pytanie, jak to osiągnąć? Jak sprostać tym oczekiwaniom. Można oczywiście nad sobą pracować, ale wiesz, co? Wcale nie chodzi o to, abyś to realizowała! Tak naprawdę nie istnieje jeden klucz, który otwiera każdy zamek. Nie chodzi o to, abyś dopasowywała się do jakiś ogólnych wymagań. Chodzi o to, abyś była … sobą!

I to jest klucz do sukcesu

Kobiety często wpadają w samonapędzającą się spiralę zewnętrznych wymagań, oczekiwań. Szukają recepty na to, jak stać się atrakcyjną dla mężczyzny. Podążają utartymi schematami, stereotypami, zasłyszanymi opowieściami koleżanek, a zatracają w tym siebie. Tak bardzo chcą czuć się doceniane i być kimś innym, że zapominają o sobie, a przez to nie są autentyczne. To, co jest prawdziwym kluczem do tego, aby stworzyć relację z mężczyzną nie jest wąska talia, niski głos, IQ na poziomie 140, czy przebojowość, ale właśnie autentyczność. Jeśli spotykasz się z mężczyzną, który nie akceptuje Cię takiej, jaką jesteś, to ta relacja się nie uda. Zastanów się, jak długo możesz udawać kogoś innego? To dobre przez krótki czas, a w dłuższej perspektywie sama zobaczysz, że to nie ma sensu. Czy naprawdę chcesz kreować fałszywy wizerunek?

Jaką kobietą Ty chcesz być w relacji z mężczyzną?

Zamiast przeglądać internet w poszukiwaniu odpowiedzi, czego w kobietach pragną mężczyźni, poświęć ten czas sobie i zastanów się, jaka kobietą w relacji z mężczyzną Ty byś chciała być. Jeśli pokażesz prawdziwą siebie, to mężczyzna to zauważy i doceni. Jeśli z kolei pokażesz mu jakiś idealny obraz siebie, za wszelką cenę będziesz ukrywała swoje wady (a każdy je ma), to będzie Cię to kosztowało bardzo dużo energii i uwagi. Kontrolowanie siebie cały czas jest niezwykle obciążające. Warto też zastanowić się, dlaczego masz w sobie tak silne pragnienie bycia idealną, dopasowaną do czyichś wymagań, oczekiwań? Może wynika to z tego, że sama siebie nie akceptujesz? A może nikt nigdy Cię nie słuchał i uwierzyłaś, że Twoje potrzeby nie są ważne. Mężczyzna nie szuka sztucznej lalki, ale prawdziwej kobiety, która jest sobą, bo przy niej on też może być sobą. Życie ze sobą, na co dzień, to nie komedia romantyczna, gdzie on i ona są idealni. Codzienność jest pełna trudnych wyborów, decyzji, wzywań, słabości. Odkrywanie siebie w tych momentach jest piękne, bo można się wzajemnie wspierać. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni pragną prawdziwej relacji, więc naturalność i autentyczność to najważniejsze wartości.

UMÓW WIZYTĘ

Joanna Szlasa-Więczaszek - ZnanyLekarz.pl
Najnowsze wpisy
Kategorie