Jaki jest Twój język miłości?

Język miłości jest najbardziej zróżnicowanym, ale jednocześnie najbardziej uniwersalnym językiem na świecie. Może przyjmować różne formy, ale jego cel zawsze dotyczy wyrażania uczuć i przekazania drugiej osobie magicznych słów „kocham Cię”. Od najmłodszych lat doznajemy miłości, ale też uczymy się jej okazywania w relacjach z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami. Kiedy, jako osoby dorosłe wchodzimy w relację romantyczną, to nasz język miłości jest już ukształtowany. Wyrażamy miłość w określony sposób, ale też oczekujemy otrzymywania jej w określony sposób, który może być zupełnie odmienny od języka miłości partnera. Co zrobić w takiej sytuacji?

Co to znaczy kochać

Używamy słowa “kocham” powszechnie, czasem zbyt pochopnie, nie zastanawiając się, co ono oznacza. O miłości napisano wiele utworów muzycznych, filmowych, literackich, w których próbowano ją wyjaśnić, opisać. Tylko, czy można przyjąć jedną ogólnie obowiązującą definicję miłości i kochania?

Jedno jest pewne, każdy z nas chce być kochany, to naturalna ludzka potrzeba. Potrzebujemy w naszym życiu miłości, niezależnie w jakim wieku jesteśmy i której części globu mieszkamy. Dlatego tak ważne jest, abyśmy poznali swój język miłości, czyli to jak wyrażamy miłość do drugiej osoby oraz jak jej doznajemy.

Po co nam język miłości w związku?

Zgodnie z koncepcją miłości, każda relacja zaczyna się od etapu zakochania, w której między partnerami dominuje namiętność. Ta faza jednak prędzej czy później przemija i zaczynają pojawiać się intymność oraz zaangażowanie, tworząc tzw. związek kompletny. Brzmi pięknie, ale ten etap to też czas, kiedy zdejmujemy różowe okulary, a po falach ekscytacji i fascynacji dopada nas rutyna i codzienność. Zaczynamy widzieć partnera takim, jakim jestem naprawdę, bez idealizowania jego osoby. To czas, w którym mogą pojawić się kłótnie, nieporozumienia. Dlatego tak ważna jest dobra komunikacja między partnerami, a jednym z jej elementów jest język miłości. Możemy budować dobry i trwały związek tylko, jeśli nauczymy się ze sobą rozmawiać i zrozumiemy, jakie są nasze potrzeby w zakresie miłości, jak je wyrażamy, czego oczekujemy oraz jakie są potrzeby partnera. Dzięki temu możemy budować świadomy związek oparty na bliskości, wzajemnym zrozumieniu, intymności i szacunku, pamiętając o tym, aby druga osoba czuła się kochana i doceniana.

Jakie są języki miłości

Amerykański psycholog Gary Chapman po latach praktyki terapeutycznej zauważył, że to, w jaki sposób ludzie wyrażają miłość można ze sobą połączyć. W ten sposób powstało 5 języków miłości. Każdy język miłości charakteryzuje się inną ekspresją. Zgodnie z koncepcją Chapmana większość z nas w swoim życiu stosuje dwa języki miłości, w których wyrażamy siebie i czujemy się kochani. Wyróżnione języki miłości to:

  • wyrażenia afirmatywne
  • czas
  • podarunki
  • przysługi
  • dotyk

Wyrażenia afirmatywne

Głównym elementem tego języka jest docenianie drugiej osoby za pomocą słów. Osoba, która mówi językiem miłości poprzez wyrażenia afirmatywne zwraca uwagę na otrzymywane komplementy. Nie chodzi o puste pochwały, ale o wartościowe, szczere i prawdziwe docenienie za pomocą życzliwych i miłych słów dotyczących np. wyglądu, zachowania, osiągnięć, kompetencji. Dzięki temu osoba czuje się kochana, ważna, dostrzegana. Istotne są również ton głosu, intonacja, czyli to w jaki sposób wyrażamy słowa. Jeśli robimy to z zaangażowaniem, czułością, empatią, to ma zdecydowanie większą moc. Możemy też za pomocą słów motywować partnera do działania, inspirować,  wzmacniać jego decyzje.

Czas

W tym języku miłości chodzi o poświęcanie partnerowi czasu oraz uwagi. To pełne skupienie się na drugiej osobie poprzez wykonywanie razem różnych czynności. Mogą to być wspólne aktywności fizyczne, spacer, gotowanie, rozmowa, spożywanie posiłków, czyli takie, gdzie oboje jesteście na sobie skoncentrowani. Partner, który mówi tym językiem miłości doceni to, że wśród napiętego grafiku zadań znaleźliśmy czas, aby pójść z nim na spacer do lasu i porozmawiać. Tym co jest też ważne to prawdziwa obecność partnera, całym sobą, czyli mowa ciała, skupienie myśli na drugiej osobie, wyrażanie szczerego zainteresowania w trakcie rozmowy, dopytywanie, utrzymywanie kontaktu wzrokowego.

Podarunki

Dla osób, które komunikują się w tym języku miłości najważniejsze są prezenty. Może się to wydawać dość zaskakujące w kontekście miłości i być postrzegane, jako materialne podejście, ale chodzi tu o symboliczny wyraz miłości. Nie muszą to być drogie podarunki, liczy się intencja z jaką są przekazywane. Mogą to być drobne upominki i niespodzianki np. ulubiona drożdżówka z cukierni, bukiet polnych kwiatów, czy karteczka z cytatem miłosnym. Te prezenty wyrażają to, że druga osoba o nas pomyślała, wykazała zainteresowanie i włożyła wysiłek w to, aby go dla nas przygotować.

Przysługi

To wszelkiego rodzaju działania, którym celem jest pomoc i wsparcie partnera. Podobnie, jak w przypadku podarunków, to nie muszą być wielkie rzeczy. Może to być np. zrobienie zakupów, odebranie ubrań z pralni, pójście ze zwierzakiem do weterynarza, przygotowanie kolacji czy umycie auta. Osoby, u których dominuje ten język miłości bardzo doceniają pomoc zwłaszcza w tych czynnościach, których same nie do końca lubią wykonywać, albo na które nie mają czasu. Zwłaszcza miło odbierają wszelkie niespodziewane akty pomocy, wykraczające poza standardowe obowiązki, które ich odciążają i sprawiają, że ma więcej czasu dla siebie.

Dotyk

Kontakt fizyczny w postaci przytulenia, pogłaskania, pocałunku, trzymania za ręką to dla tych osób najlepsza forma okazywania miłości. Wszelkie formy dotyku, które dają poczucie bezpieczeństwa, są wyrazem troski i budują więź emocjonalną. Warto podkreślić, że nie chodzi tu o kontakt seksualny. On oczywiście też jest bardzo istotnym elementem relacji, ale w tym przypadku należy skupić się na nieseksualnych formach kontaktu fizycznego. Brak dotyku jest przez osoby komunikujące się w tym języku miłości niezwykle boleśnie odbierany i może być interpretowany, jako zaniedbanie, pominięcie. Ważny jest też sposób, w jaki dotykamy partnera. Róbmy to z czułością, serdecznością, życzliwością i wrażliwością.

Jak poznać swój język miłości?

Znasz już 5 języków miłości, którymi ludzie komunikują się w relacjach. Warto zastanowić się, w jakimi języku miłości mówisz zarówno Ty, jak i Twój partner. Poniżej pytania, które mogą być w tym pomocne:

  • Jak reagujesz na podarunki, niespodzianki od partnera? Czy sprawia Ci radość robienie drobnych podarunków partnerowi?
  • O co często prosisz swojego partnera? O co on Ciebie najczęściej prosi?
  • Jak często spędzacie razem czas – robicie coś wspólnie? Jak często Ty to inicjujesz, albo Twój partner?
  • Jak reagujesz na komplementy, słowa uznania od partnera? Czy Ty często chwalisz partnera?
  • Jak często dążysz do kontaktu fizycznego, jak często przytulasz, głaszczsz, całujesz partnera? Jak często on to robi?

To tylko kilka pytań, które warto rozważyć w kontekście identyfikowania swojego i partnera języka miłości. Rozumienie języków miłości pozwoli na wyrażanie uczuć bardziej świadomie, dbając zarówno o swoje potrzeby jak i potrzeby partnera w relacji.

Bycie w związku to uczenie się siebie, ale też drugiej osoby. Obserwujcie, co w waszym przypadku sprawdza się najlepiej. Bądźcie uważni na siebie nawzajem, swoje gesty, słowa, emocje. Jeśli partner często obsypuje Cię prezentami, to może być znak, że jemu też sprawiłoby to przyjemność. Bądźcie też otwarci na różne formy okazywania miłości, ale też rozmawiajcie o tym szczerze, czego potrzebujecie. Wyrażanie miłości wbrew pozorom może być trudne, ale jest kluczowe dla budowania zdrowej, satysfakcjonującej i dojrzałej relacji opartej na wzajemnym zrozumieniu i wsparciu.

UMÓW WIZYTĘ

Joanna Szlasa-Więczaszek - ZnanyLekarz.pl
Najnowsze wpisy
Kategorie