7 mitów o związkach!

Budowanie dobrych i zdrowych relacji w związku jest sztuką. To proces, który pochłania czas i wymaga zaangażowania. Dla wielu ludzi miłość stanowi najważniejszą wartość w życiu. Chcemy czuć się w relacji miłosnej dobrze, chcemy być kochani i pielęgnować emocje. Brzmi to świetnie w teorii, ale jeśli chodzi o praktykę, to z tym jest trudniej. W społeczeństwa funkcjonują różne przekonania o tym, co się w związku “powinno”, a czego “nie powinno” robić, żeby był on szczęśliwy i trwały. Część z nich jest niestety błędna. Dlatego dziś rozprawiam się z mitami o relacji w związkach!

Mit 1: Ludzie w związkach cały czas spędzają razem

Na początku relacji miłosnej ludzie są sobą zauroczeni. Chcą spędzać jak najwięcej czasu razem. Czasem są wręcz ze sobą sklejeni. Tak działa pierwsza faza zakochania – hormony buzują. Po tym etapie, kiedy zrzucimy różowe okulary, emocje się stabilizują. Mimo iż tworzycie związek to jesteście dwoma odrębnymi osobami i każde z Was ma prawo do swoich pasji, zainteresowań, spędzania indywidualnego czasu z przyjaciółmi, rodziną. Jeśli ciągle bylibyście razem, to stracilibyście swoją tożsamość. W dobrej i zdrowej relacji partnerzy mają czas dla siebie, którym gospodarują według własnych upodobań. Mają też czas wspólny, który spędzają tak, jak razem zdecydują. To normalnie, że czasem masz ochotę wyjechać na wyjazd z koleżankami, bez partnera. W tym czasie Twój partner robi też to, na co ma ochotę. Dzięki temu zachowujecie zdrowy balans.

Mit 2: Nie muszę mówić o swoich uczuciach

Mówienie o swoich uczuciach w związku może być problematyczne dla tych osób, które nie są przyzwyczajone do wyrażania i okazywania emocji. Kiedy wchodzimy w jakąś relację, to uczucia są tak silne, że nawet osoby, które ich, na co dzień nie wyrażają, mówią o tym partnerowi. Na tym jednak się kończy. Przeświadczenie, że skoro w pierwszych fazach relacji powiedzieliśmy o tym, co czujemy do drugiej osoby i ona o tym wie jest błędne. Nie można zakładać z góry, że partner wie, że go kochasz. Mówienie o swoich emocjach, bliskości, miłości wzbudza je i podtrzymuje żar między Wami. Dlatego tak ważne jest, abyście niezależnie od tego, ile razem jesteście okazywali sobie te uczucia i je wyrażali w codziennym życiu.

Mit 3: Dziecko to metoda na rozwiązanie trudności w związku

W sytuacjach kryzysu w związku, niektóre pary stwierdzają, że rozwiązaniem ich problemów będzie decyzja o dziecka. Myślenie, że pojawienie się dziecka na świecie rozwiąże ich trudności jest błędne. Dziecko jest owocem miłości ludzi, którzy tak bardzo pragną być razem, że tworzą nowe życie. Dziecko wzmacnia relację i zbliża partnerów, ale tylko w sytuacji, kiedy ta relacja jest dobra i zdrowa. Pojawienie się dziecka to wielka zmiana dla pary, wejście nowe rolę, już nie tylko partnerów, ale też mamy i taty, rodziców. To nowe obowiązki i wielka odpowiedzialność. Gdy jesteście w kryzysie to dziecko nie pomoże uratować tego związku.

Mit 4: Jeśli mnie kocha, to powinien się domyślić co czuję

Czytanie w myślach to jeden z największych błędów, które pojawiają się w relacji. Skro jesteśmy razem, to partner powinien się domyślić, o co Ci chodzi. Nikt nie jest czarodziejem, nie ma kryształowej kuli, z której może wyczytać Twoje myśli. Jeśli mu nie powiesz, to nie będzie wiedział. W wielu związkach powtarza się ten błąd. Nie wiem, z czego wynika, bo nie ma zasady, że będąc w związku nabywamy ponadprzeciętną umiejętność czytania w myślach. Komunikacja to podstawa. Szczera otwarta rozmowa o potrzebach, oczekiwaniach jest fundamentalna dla każdej relacji. Gdy tego brakuje pojawiają się trudności.

Mit 5: Sama miłość wystarczy

Świetnie, że jest między Wami miłość, to bardzo dobrze, natomiast to nie wystarczy, żeby stworzyć dobrą i zdrową relację. Oczywiście miłość jest kluczowa, ale na związek składa się o wiele więcej elementów. Historia dziejów zna wiele par, które się kochały, ale ich związki nie przetrwały (nie mam tu na myśli historii Romeo i Julii). Żeby zbudować trwały związek musicie nad nim pracować. Musicie oboje wykazywać codzienne starania o to, żeby Wam w tym związku było dobrze. Uczucia z czasem niestety tracą na intensywności i jeśli nie stworzycie dobrych podwalin pod Wasz związek, to może się rozpaść. To, co cementuje związek to bliskość, wspólne zainteresowania, wartości, przyjaźń i szacunek do siebie nawzajem. To pozwala zbudować relację na wiele lat.

Mit 6: W związku wszystkim dzielimy się 50/50

Partnerstwo w związku jest niezwykle ważne. Pozwala na zachowanie dobrego balansu w relacji, natomiast dzielenie się wszystkim na pół może być po prostu trudne. Związek to nie apteka, gdzie możemy dokładnie odmierzyć najmniejszy miligram. Związek to umowa między dwojgiem ludzi, zatem jak się umówicie między sobą, tak będziecie mieli. Sztywne podziały mogą powodować niepotrzebne frustracje i nieporozumienia. Oczywiście warto wyznaczyć podział domowych obowiązków, ale mieć też owartość i elastyczność w sytuacji, kiedy któremuś z partnerów coś wypadnie i nie będzie miał czasu, żeby wynieść śmieci. Bądźcie też dla siebie wyrozumiali (nie mylić z pobłażliwością) i wspierajcie się wzajemnie.

Mit 7: W dobrych związkach ludzie się nie kłócą

Czy naprawdę myślisz, że istnieje na świecie, choć jedna para, która nigdy się nie kłóciła? Związek to dwoje ludzi, różnych ludzi, z odmiennymi podglądami, doświadczeniami. To naturalne, że mają odmienne zdania. A w dodatku skoro tworzą związek to im na sobie zależy, więc te emocje w obliczu np. jakiegoś niedorozumiani są duże. To naturalne. Jeśli w czasie kłótni nie jesteście agresywni w stosunku do siebie, nie stosujecie przemocy, nie obrażacie się wzajemnie, a robicie to z poszanowaniem drugiej osoby, to takie kłótnie też są potrzebne w związku, bo oczyszczają atmosferę w relacji i nie ma nic w tym złego.

Jak widać mitów wokół związków narosło całkiem sporo. Warto mieć tego świadomość. Budowanie dobrej i trwałej relacji w związku to ciężka praca, ale też duża przyjemność. Możesz stworzyć relację partnerską opartą na silnych fundamentach, z poszanowaniem drugiej osoby, z zachowaniem odrębnej tożsamości. Potrzeba na to czasu, ale satysfakcja jest ogromna 🙂

UMÓW WIZYTĘ

Joanna Szlasa-Więczaszek - ZnanyLekarz.pl
Najnowsze wpisy
Kategorie